Według aktualnego (na 12 lipca) wykazu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w siedmiu polskich kąpieliskach woda jest niezdatna do kąpieli. W niektórych przypadkach winny jest zakwit sinic.
Jak podaje GIS na interaktywnej mapie kąpielisk, stan wody jest niezdatny do użytku w siedmiu przypadkach:
Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Sinice to bakterie, które pojawiają się w wodzie, gdy jej temperatura się podniesie. Stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Niebezpieczne jest nie tylko wypicie skażonej wody, ale także jej kontakt ze skórą czy wdychanie powietrza zawierającego toksyny sinicowe. Kontakt z sinicami może powodować gorączkę, wymioty, osłabienie, a nawet drżenie mięśni czy problemy z oddychaniem.
Bakterie E. coli to pałeczka okrężnicy - pod jej nazwą kryje się 200 różnych baterii. Wchodzi ona w skład flory bakteryjnej jelita grubego; w przypadku zakażenia się E. coli, pojawić mogą się takie problemy, jak: zakażenie układu moczowego, zapalenie otrzewnej, zatrucia pokarmowe.
Enterokoki także żyją w jelitach, jednak charakteryzują się dłuższą żywotnością od baterii E. coli. Zakażenie nimi może powodować zatrucie krwi, a w efekcie posocznicę. Zakażenia mogą objąć także jamę brzuszną czy miednicę.