Pogoda długoterminowa. Upały wkrótce wrócą do Polski. Może być pobity lipcowy rekord ciepła z 1921 r.

Z długoterminowych prognoz pogody wynika, że w lipcu termometry mogą wskazać nawet 40 stopni Celsjusza. Możliwe, że w tym miesiącu pobity zostanie rekord temperatury w lipcu, który obowiązuje od 1921 roku.

Obecnie w Polce znajdują się masy powietrza polarnomorskiego, co sprawia, że temperatura w kraju jest umiarkowana. W kolejnych dniach pogoda podzieli Polskę na pół. Ma być ciepło i pogodnie na zachodzie kraju, a chłodno, burzowo i deszczowo na wschodzie. Jednak upały już wkrótce powrócą do Polski. Zanim jednak żar zacznie lać się z nieba przez kilka następnych dni temperatura w Polsce będzie osiągać maksymalnie 24-25 stopni. Natomiast gorące dni czekają nas od 18-19 lipca - informuje portal fanipogody.pl.

Zobacz wideo Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Długoterminowa prognoza pogody. Kiedy upały wrócą do Polski?  

Zgodnie z modelami pogodowymi upały pojawią się w Polsce na przełomie drugiej i trzeciej dekady lipca. Wówczas termometry mają wskazać nawet 40 stopni. Portal meteorologiczny zauważa, że jeżeli te długoterminowe prognozy pogodny sprawdzą się, to może zostać pobity rekord temperatury w lipcu, który obecnie wynosi 40,2 stopnia. Co ciekawe, rekord ten padł ponad sto lat temu, 29 lipca 1921 roku.

Upały we WłoszechNiemcy. "Absolutnie ekstremalne" upały. "Możliwych wiele ofiar"

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Upały mogą być śmiertelnym zagrożeniem. O czym należy pamiętać? 

Policjanci przypominają, że wysokie temperatury mogą stanowić śmiertelne zagrożenie, są one szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. "Pamiętajmy, że w upalne dni temperatura we wnętrzu pojazdu jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz" - podkreślają funkcjonariusze.

Policjanci apelują, aby nie zostawiać nawet na chwilę dzieci i zwierząt w samochodzie znajdującym się w pełnym słońcu, ponieważ temperatura w aucie gwałtownie wzrasta. Ważne jest także przewietrzenie samochodu, zanim udamy się w podróż. "W trakcie upału wewnątrz samochodu może być nawet ponad 50 stopni. Warunki do podróżowania są bardzo trudne, kierowcy są zdekoncentrowani i zmęczeni - zauważają policjanci. 

Deszcz / zdjęcie ilustracyjnePogoda dzieli Polskę na pół. IMGW ostrzega przed ulewami i wichurami

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych. 

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: