Trybunał Konstytucyjny jest zależny od rządu PiS? Tak twierdzi ponad połowa Polaków [SONDAŻ]

Z sondażu opublikowanego przez "Rzeczpospolitą" i zleconego w sprawie zależności Trybunału Konstytucyjnego od PiS wynika, że większość ankietowanych uważa, że rząd ma wpływ na TK. Przeciwnego zdania było 22,1 proc. pytanych.

"Czy Pani/Pana zdaniem Trybunał Konstytucyjny, kierowany przez Julię Przyłębską, jest niezależny od rządu PiS?" . Takie pytanie zadano respondentom, którzy brali udział w sondażu przeprowadzonym przez agencję SW Research, wykonanym na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita".

Zobacz wideo Ozdoba: Prof. Krystyna Pawłowicz to na pewno barwna postać

Sondaż. Czy Trybunał Konstytucyjny jest zależny od rządów PiS? Większość respondentów twierdzi, że tak

Ponad połowa, bo 50,7 proc. pytanych odpowiedziała, że ich zdaniem Trybunał Konstytucyjny jest zależny od rządu Prawa i Sprawiedliwości. Odpowiedź, że TK raczej nie jest niezależny wskazało 14,3 procent. Z kolei ankietowanych, którzy uważają, że TK nie jest zależny od rządu było 22,1 proc. - tu 8,7 proc. respondentów było pewnych braku zależności między TK a rządem, a 13,4 proc. odpowiedziało "raczej tak". Zdania w tej kwestii nie miało 27,2 proc. pytanych. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Mariusz Muszyński wiceprezes Trybunału KonstytucyjnegoWiceprezes TK miał pisać e-maile do premiera. Jako "Lucius Domitius"

Afera mailowa. Michał Dworczyk: Mateusz, odwiedziłem dziś (wkrótce po Twojej rozmowie) p. Julię P.

W poniedziałek w serwisie Poufna Rozmowa pojawił się kolejny mail ze skrzynki Michała Dworczyka. Tym razem była to korespondencja między szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów a premierem Mateuszem Morawieckim. Z treści maila, który został wysłany 7 stycznia 2019 roku wynika, że Dworczyk odbył z Julią Przyłębską, prezeską Trybunału Konstytucyjnego rozmowę w sprawach, którymi zajmował się TK. "Mateusz, odwiedziłem dziś (wkrótce po Twojej rozmowie) p. Julię P." - tak rozpoczyna się mail wysłany przez Michała Dworczyka do Mateusza Morawieckiego

Julia Przyłębska - zdjęcie archiwalnePrzyłębska o mailu Dworczyka: Nawet jeśliby był prawdziwy...

Dworczyk napisał, że podczas rozmowy z Przyłębską poruszył następujące tematy:  

  • "1. rocznik 53 - na razie odroczone (Kieres, 250 mln - 1,5 mld)
  • 2. Świadczenie opiekuńcze na razie odroczone (Muszyński) do 19 lutego (ok. 5 mld)
  • 3. Służebność gruntów dot. przesyłu na razie odroczone (Muszyński) (kilkanaście mld)".

Szef KPRM przekazał Morawieckiemu, że "numerem 2 zajmuje się podobno już Tomek Fill [obecnie wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju - red.] więc wejdzie z nim w kooperację".

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: