Wrocław. Były ksiądz Jacek M. z kolejnym wyrokiem. "Wywoływanie u adresatów negatywnych emocji"

Były ksiądz Jacek M. został w czwartek ponownie uznany za winnego. Wrocławski sąd uznał, że jego wypowiedzi zmierzały do "wywołania u adresatów negatywnych emocji wobec przedstawicieli narodu żydowskiego".

Jak przekazało w czwartek 7 lipca Radio Wrocław, były ksiądz Jacek M. usłyszał kolejny wyrok. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieście uznał go za winnego m.in. na podstawie art. 256 Kodeksu karnego, który mówi o publicznym propagowaniu faszyzmu i nawoływaniu do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Wyrok nie jest prawomocny.

Zobacz wideo Prof. Nałęcz: Za organizację marszu niepodległości wzięły się organizacje, które zwalczały II RP

Były ksiądz Jacek M. ponownie skazany. Oskarżenie wniosło żydowskie stowarzyszenie

Były ksiądz Jacek M. został w czwartek skazany na rok prac społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie oraz zapłatę ponad trzech tys. zł na rzecz Żydowskiego Stowarzyszenia "B'nai B'rith" i dwóch tys. zł Skarbowi Państwa. 

- W ocenie sądu, z opinią biegłych, które to opinie sąd w pełni podziela, objęte aktem oskarżenia wypowiedzi oskarżonego Jacka M. takie [nawołujące do nienawiści i znieważające - red.] treści zawierały. Takie słowa jak m.in. "talmudyczny okupant", "robactwo", "lewactwo", "żydostwo" zawierały negatywne, silne nacechowanie semantyczne, zmierzają do wywołania u adresatów negatywnych emocji wobec przedstawicieli narodu żydowskiego - uzasadniała sędzia Anna Talaga, jak cytuje rozgłośnia. 

Żydowskie Stowarzyszenie "B'nai B'rith", które było oskarżycielem w sprawie, zebrało 27-stronicowy raport, w którym zawarte zostały wszystkie antysemickie wypowiedzi byłego księdza. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jacek M. Były ksiądz Jacek M. skazany. Sąd: Znieważał oraz nawoływał do nienawiści

Jacek M. oskarżony o znieważenie i nawoływanie do nienawiści wobec osób narodowości żydowskiej i ukraińskiej

Jak podaje wrocławska "Wyborcza", proces w sprawie rozpoczął się w grudniu 2021 roku. Jackowi M. zarzucono, że między 2016 a 2017 rokiem, znieważał i nawoływał do nienawiści wobec osób narodowości żydowskiej i ukraińskiej. 

"B'nai B'rith" wnioskowało o karę dwóch lat więzienia, a wspierający je Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych o pięć miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata, a także o wpłatę pięciu tys. zł nawiązki oraz zobowiązania Jacka M., że zaprzestanie publikowania antysemickich i obraźliwych treści. Sam M. domagał się natomiast uniewinnienia.

Był ksiądz Jacek M. skazany za nawoływanie do nienawiści wobec społeczności żydowskiej Wrocław. Były ksiądz Jacek M. skazany za nawoływanie do nienawiści

Więcej o: