Olsztyn. Osiem osób, a zarzutów prawie 2 tys. Staną przed sądem m.in. za oszustwo na "dopłatę do paczki"

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie ośmioosobowej grupy cyberprzestępczej z woj. warmińsko-mazurskiego. Przestępcy wysyłali do swoich ofiar m.in. fałszywe linki za pomocą SMS-ów. Jak wskazuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, oskarżeni zajmowali się cyberprzestępczością "na największą skalę w historii województwa".

Akt oskarżenia skierowany do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie dotyczy ośmiu osób - dwóch kobiet i sześciu mężczyzn - w wieku od 25 do 70 lat. Usłyszeli oni łącznie 1875 zarzutów. Według prokuratury pokrzywdzonych miał zostać blisko 500 osób z całej Polski oraz przedsiębiorstwa.

"Niejednokrotnie pokrzywdzeni stracili oszczędności swojego życia. Wartość strat wyniosła kilkaset tysięcy złotych. Policjanci odzyskali część skradzionych pieniędzy" - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Do rozbicia grupy doprowadzili funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji.

Zobacz wideo 44-latek "zaparkował" volkswagenem na rondzie. Był trzeźwy

Olsztyn. Cyberprzestępcy staną przed sądem

"Schemat działania oszustów za każdym razem był bardzo podobny. Początkowo uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych poprzez wysyłanie SMSów informujących o konieczności uiszczenia dopłaty za dostarczenie przesyłki, który zawierał link przekierowujący do strony phishingowej" - wyjaśnia policja w komunikacie.

Rosjanka z Legionu Wolności Rosji przemawia do rosyjskich żołnierzy (4.07.2022 r.)"Pierwsza" Rosjanka zapowiada zemstę. "Putin już przegrał"

Jak dodają funkcjonariusze, "po przejęciu kont bankowych pokrzywdzonych oszuści wykonywali szereg przelewów".

"Pieniądze ostatecznie były wypłacane z bankomatów przez tzw. wybieraków. W ten sposób na gorącym uczynku wpadła jedna z osób należących do grupy przestępczej - 28-letnia kobieta, którą policjanci w maju 2020 roku zatrzymali przy jednym z olsztyńskich bankomatów. Podczas przeszukania jej mieszkania funkcjonariusze znaleźli również narkotyki" - relacjonuje KWP w Olsztynie.

To jednak nie wszystko: oskarżeni zakładali też fikcyjne sklepy internetowe ze sprzętem AGD i RTV. Pobierali pieniądze za sprzedany towar, którego w rzeczywistości nie posiadali i który nigdy nie trafiał do kupujących.

Oskarżonym grozi kara do 14 lat więzienia.

Rosja grozi USA odzyskaniem AlaskiRosja grozi USA odebraniem Alaski. "To ziemia naszych przodków"

Więcej o: