Rewolucja na cmentarzach. Rząd szykuje zmiany - będzie można likwidować nawet murowane groby

O planach rządu, dotyczących zmian na cmentarzach, media donoszą od dawna. Teraz pojawiły się szczegóły nowych przepisów. Mają wejść w życie w marcu 2023.

O szczegółach nowych przepisów związanych z pochówkiem pisze "Fakt". Z materiałów, do których dotarła gazeta, wynika, że w projekcie ustawy znalazły się takie rozwiązania, jak możliwość likwidacji grobów murowanych i usuwanie zniszczonych, zagrażających nagrobków. Będzie też więcej praw dla administratorów cmentarzy. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl .

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Rewolucja na cmentarzach. Rejestr grobów, usuwanie pomników

Prace nad nowym prawem, dotyczącym pochówków trwają już dziesięć miesięcy. W projekcie ustawy pojawiły się m.in. zapisy dotyczące wprowadzenia rejestru grobów. Ma to pozwolić znaleźć w sieci miejsce pochówku wszystkich członków swojej rodziny. To jednak nie wszystkie zmiany. Rząd chce też pozwolić zarządcom cmentarzy na usuwanie nagrobków, w sytuacjach, kiedy zagrażają one bezpieczeństwu. 

Proponuje się, aby wyposażyć właściciela cmentarza w narzędzia do skutecznej realizacji celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa na cmentarzu. I tak, oprócz regulaminu cmentarza, właściciel cmentarza zyska wprost możliwość ingerowania w nagrobki, grobowce lub inne kompozycje architektoniczne wzniesionej na grobie, jeżeli stwarzają one bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Wówczas właściciel cmentarza będzie zobowiązany do zabezpieczenia takiego obiektu i wezwania osób, którym przysługuje prawo do grobu lub fundatora grobu do dokonania naprawy lub rozbiórki.

- pojawiło się w uzasadnieniu projektu ustawy przytoczonym przez "Fakt". Jeśli rodzina nie zajmie się naprawą nagrobka, właściciel cmentarza będzie mógł przeprowadzić naprawę na własną rękę. Ma też mieć prawo usunąć niebezpieczny nagrobek. 

Cmentarz - zdjęcie ilustracyjneMazowieckie. Płyta nagrobkowa przygniotła 1,5 rocznego chłopca. Nie żyje

Zmiany na cmentarzach. Będzie można likwidować groby

Likwidowane mają być też groby murowane, które teraz są właściwie nietykalne. - Dotychczasowe przepisy przewidują, że murowane groby są "po wieki wieków" i nie można ich zlikwidować. Nie technika wykonania powinna decydować o tym, czy grób powinien pozostać, a to czy ktoś się nim opiekuje. I takie właśnie rozwiązanie przyjęliśmy - powiedział dziennikowi Wojciech Labuda, pełnomocnik rządu do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci.

Cmentarze w Irpieniu i Siewierodoniecku w obiektywie Davida Guttenfeldera z 'The New York Times' i Carolyn Cole z 'Los Angeles Times'Ukraina. Wstrząsający obraz z cmentarza - setki nowych grobów

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: