Wielkopolska. Dziewięcioletnia dziewczynka topiła się w basenie. W ciężkim stanie trafiła do szpitala

Dziewięciolatka weszła do basenu obok jednego z domów w Osińcu (woj. wielkopolskie). W pewnym momencie dziecko zaczęło się topić. Na miejscu dziewczynce pierwszej pomocy udzieliła policjantka, która po służbie przejeżdżała obok posesji. Dziewięciolatka w ciężkim stanie trafiła do szpitala w Poznaniu.

Do tragicznego zdarzenia doszło w poniedziałek ok. godz. 15 na terenie jednej z posesji w Osińcu (woj. wielkopolskie). Jak informuje gnieźnieńska policja, dziewczynka znajdowała się wówczas pod opieką osoby dorosłej. Dziewięciolatka wykorzystała chwilę nieuwagi opiekuna i weszła do basenu, który był zakryty plandeką. Zdaniem policji dziecko musiało ją odsunąć.

Wielkopolskie. Dziewięciolatka topiła się w basenie. Trafiła do szpitala

- Kiedy opiekunka zauważyła, że dziewczynka znajduje się pod wodą wyjęła ją i wybiegła na drogę wzywać pomocy. W tym czasie w pobliżu przejeżdżała policjantka po służbie, która od razu ruszyła na ratunek i udzieliła dziecku pierwszej pomocy, a następnie wezwała zespół ratownictwa medycznego - relacjonuje gnieźnieńska policja.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Dziewczynka w ciężkim stanie została przewieziona do szpitala w Gnieźnie. Następnie trafiła do placówki w Poznaniu. Mundurowi ustalają okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę nad wodą

Policjanci kolejny raz apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Funkcjonariusze informują, aby pamiętać przede wszystkim o tym, żeby:

 • Kąpać się tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.
 • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.
 • Pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.
 • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodzić od razu do wody. Najpierw stopniowo schłodźmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
 • Materace zostawić na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
 • Przebywając w wodzie stosować się do poleceń ratowników.
 • Korzystając ze sprzętów pływających, bez względu na umiejętności pływackie, założyć kapoki czy kamizelki ratunkowe.
 • Nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.
 • Unikać korzystania z "dzikich kąpielisk". W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego jak kształtuje się dno pod lustrem wody.
 • W miejscach, gdzie jest zbyt płytko oraz gdzie woda jest nieprzejrzysta, nie skakać "na główkę".
 • Zwracać uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, może okazać się, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, powinno się wziąć pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły.
Zobacz wideo Piłeś? Nie wchodź do wody. To najgłupszy pomysł
Więcej o: