Podczas rekrutacji na studia, ważną rolę odgrywają wyniki z egzaminów maturalnych. Inaczej wygląda rekrutacja na studia w przypadku laureatów konkursów ogólnopolskich - takie osoby mają najczęściej pierwszeństwo podczas rekrutacji. Większość absolwentów musi jednak ubiegać się o miejsce na wybranej uczelni w tradycyjny sposób.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zanim złożymy aplikację na wybraną uczelnię, warto ocenić swoje szanse. Każda uczelnia prowadzi własny system przyznawania maturzystom punktów, choć większość z nich korzysta z tradycyjnego algorytmu. Jedno jest pewne - im więcej punktów, tym lepiej.
Uczelnie indywidualnie ustalają progi punktowe na poszczególne kierunki studiów oraz dopuszczalną liczbę studentów. Na różnych kierunkach brane są pod uwagę wyniki z różnych przedmiotów zdawanych na maturze. Uczelnie ustalają również, jaką wagę będą miały określone egzaminy maturalne.
Tzw. system wagowy, który jest wykorzystywany podczas obliczania wyników poszczególnych maturzystów, oznacza, że punkty z konkretnego przedmiotu zdawanego na maturze, należy pomnożyć przez określoną wartość. Każda uczelnia ma swój system wagowy i może on wyglądać na przykład taK : język polski ma wagę: 0,30, matematyka ma wagę 0,20, język obcy: 0,20, pozostałe przedmioty: 0,30. Aby obliczyć swój wynik, należy pomnożyć wynik z egzaminu maturalnego przez podaną wartość. Jeśli uczeń zdawał maturę w wersji rozszerzonej, to zwykle wynik można pomnożyć przez większą wartość - dokładne dane podają poszczególne uczelnie.
W maju do egzaminów maturalnych przystąpiło 268 257 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia) oraz 34 absolwentów, którzy są obywatelami Ukrainy - przekazała Centralna Komisja Egzaminacyjna. 78,2 proc. maturzystów zdało tegoroczny egzaminy w pierwszym terminie, co oznacza, że mogą ubiegać się o przyjęcie na studia podczas pierwszego naboru - dokładnie 209 837 osób. 15,5 proc. ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu, natomiast 6,3 proc. nie zdało więcej niż jednego przedmiotu. 18 obywateli Ukrainy zdało egzamin, 14 osób może poprawić maturę w sierpniu, a dwie osoby nie zdały matury z więcej niż jednego przedmiotu - podało CKE.