Wyniki matur 2022. Przemysław Czarnek: "Wypadły lepiej niż ubiegłoroczne". Podał powód

Maturzyści poznali już wyniki egzaminu dojrzałości. We wtorek 5 lipca mogli je sprawdzić na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Tegoroczne matury odbywały się według tych samych wymogów egzaminacyjnych, które ustaliliśmy 16 grudnia 2020 roku, ograniczając nieco zakres materiału koniecznego do zdania egzaminów. Z tego powodu ten wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu - komentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Matura w tym roku trwała od 4 do 23 maja. Blisko 290 tys. uczniów zmierzyło się z zadaniami ustalonymi na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. Wyniki zostały udostępnione 5 lipca o godzinie 8:30 na portalu przygotowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Jak skomentował je na antenie Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, są lepsze niż w roku ubiegłym.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy polskie szkoły powinny uczyć obsługi broni? Pytamy posłankę Dziemianowicz-Bąk

Przemysław Czarnek: Tego typu oceny nie są nigdy sprawiedliwe

Przemysław Czarnek wyjaśnił jednak, że "tego typu oceny nie są nigdy sprawiedliwe, bo matura każdego roku jest inna, inne są zadania, inny poziom trudności". Mimo to podkreślił, że "te wypadły lepiej niż ubiegłoroczne". Zdaniem ministra edukacji to efekt nauki stacjonarnej.

- Po pierwsze, był rok już stacjonarny, więc maturzyści przygotowywali się do egzaminów w szkołach wraz ze swoimi nauczycielami w normalnym trybie - mówił. - Poprzedni rok był w większości w trybie zdalnym, więc siłą rzeczy to przygotowywanie spoczywało na samych uczniach lub ewentualnie uczniach i korepetytorach - dodał.

- Po drugie, pamiętajmy, że tegoroczne matury odbywały się według tych samych wymogów egzaminacyjnych, które ustaliliśmy 16 grudnia 2020 roku, ograniczając nieco zakres materiału koniecznego do zdania egzaminów ze względu na pandemię i naukę zdalną, która wówczas panowała - przypomniał. - Z tego powodu ten wynik jest inny niż dwa lata temu, ale lepszy niż rok temu - zaznaczył na antenie Polskiego Radia 5 lipca.

Matura 2023 i 2024 na nowych zasadach 

Przypomnijmy, matura 2023 i 2024 będzie odbywać się na nowych zasadach. Wprowadzone przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zmiany mają dotyczyć zarówno egzaminów pisemnych, jak i ustnych.

"Od roku 2023 egzamin dojrzałości na nowych zasadach. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze pokazowe egzaminu maturalnego w nowej formule. Dotyczą one wszystkich przedmiotów na wszystkich poziomach" - pisała na Facebooku wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

"Nowa formuła matury to skutek reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. Ośmioklasowe podstawówki, czteroletnie licea i pięcioletnie technika po reformie musiały przyjąć nowe podstawy programowe. Dlatego wprowadzono zmiany w arkuszach maturalnych obowiązujących w 2023 i 2024 roku" - poinformowała.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: