Białoruś. Zrujnowana kwatera żołnierzy AK w Mikuliszkach. "Akt wandalizmu"

W Mikuliszkach w białoruskim obwodzie grodzieńskim doszło do zrujnowania ciężkim sprzętem kwatery żołnierzy Armii Krajowej - przekazał Związek Polski na Białorusi. Według działaczy ZBP za zniszczenie miejsca odpowiadają białoruskie władze.

"Zrujnowane krzyże i góra piasku!!!! Tak dziś wygląda kwatera Żołnierzy Armii Krajowej w miejscowości Mikuliszki, rejon oszmiański" - przekazał w mediach społecznościowych Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi.

Jak dodał, kwatera została "zrujnowana". "Niestety akty wandalizmu na polskich miejscach pamięci na Białorusi odbywają się coraz częściej.." - stwierdził Zaniewski.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Według ZBP za zniszczenie kwatery odpowiadają białoruskie władze.

Zobacz wideo Łatuszka: Jeśli będzie niezależna Ukraina, to jest szansa na niezależną Białoruś (wypowiedź z marca)

Białoruś. Zrujnowana kwatera żołnierzy AK w Mikuliszkach

Mikuliszki znajdują się w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km na południowy zachód od Oszmiany.

Pośrodku kwatery znajdował się głaz z osadzonym na nim krzyżem i pamiątkową tablicą: "Żołnierzom III i VI Brygady Armii Krajowej okręgu wileńskiego poległym w 1944 r.". Po obu stronach głazu znajdowały się 22 krzyże ustawione w dwóch rzędach.

Pochowani zostali tam żołnierze polegli m.in. w Murowanej Oszmiance, Mikuliszkach, Czarnym Borze,  Murzynach i Kamionce.

"Kwatera żołnierzy AK została zbudowana dzięki staraniom środowisk byłych akowców 3. i 6. Brygady. Koszty budowy dofinansowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Kwaterę otwarto i poświęcono w czerwcu 1992 r. Przez dłuższy czas kwaterą opiekowała się Józefa Pietkiewicz, mieszkanka wsi Mikuliszki. Obecnie to miejsce pamięci znajduje się pod opieką miejscowej ludności" - informowało przed kilkoma laty Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: