Katowice. Czy uda się usmażyć jajecznicę na rynku? Wystarczyła godzina

Aktywiści partii Razem ze Śląska sprawdzali w sobotę, czy uda im się usmażyć jajecznicę na katowickim rynku. Wystarczyła godzina. "Czy sytuacja, w której główny plac miasta nagrzewa się do temperatury ścięcia białka i nie oferuje możliwości ucieczki od upału, jest normalna?" - pytają członkowie Razem Śląsk.

W ostatnich dniach w Polsce doświadczamy ekstremalnych upałów. O tym, jak nagrzewa się beton, pisał w na Gazeta.pl Patryk Strzałkowski. Okazuje się, że różnica między temperaturą w cieniu dawanym przez drzewa a nagrzanym od słońca asfaltem, czy budynkami wynosi nawet 20 stopni Celsjusza. Eksperyment postanowili przeprowadzić także członkowie partii Razem ze Śląska.

Katowice. Razem Śląsk smaży jajecznicę na rynku. Wystarczyła godzina, by białko się ścięło

W sobotę (2 lipca) przedstawiciele Razem Śląsk udali się na katowicki rynek, by sprawdzić, czy uda się na nim usmażyć jajecznicę. Aktywiści położyli na placu patelnię, rozbili jajka i czekali. Wystarczyła godzina, by przygotować posiłek.

"Czy sytuacja, w której główny plac miasta nagrzewa się do temperatury ścięcia białka i nie oferuje możliwości ucieczki od upału, jest normalna? Naszym zdaniem - nie" - napisali członkowie ugrupowania. Ich zdaniem sytuacja powinna ulec zmianie. 

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Upały vs. miejska betonoza. Płyta katowickiego rynku osiągnęła prawie 60 stopni Celsjusza

Jak czytamy w postach na Twitterze, betonowe płyty chodnikowe rynku osiągnęły, według kamery termowizyjnej, temperaturę prawie 60 stopni. - Postanowiliśmy sprawdzić, czy katowicka "patelnia", nada się do zastosowania jako płyta grzewcza - mówią aktywiści w rozmowie z "Wyborczą" i dodają: - Podczas smażenia mijało nas sporo ludzi, przyśpieszających kroku, byle tylko uciec z nagrzanej słońcem powierzchni. Upał był nie do wytrzymania, zatem jest pytanie: Jaka jest funkcja rynku w obecnej formie?

Więcej o: