Rogowiec. W pobliżu Elektrowni Bełchatów eksplodowały beczki z chemikaliami. Teren jest skażony

W Rogowcu niedaleko Elektrowni Bełchatów na składowisku toksycznych odpadów eksplodowały beczki z chemikaliami. Doszło do wycieku przechowywanych w pojemnikach substancji. Jeszcze nie udało się ustalić skali zniszczeń. "Tykającej bomby ekologicznej" mieszkańcy i ekolodzy obawiają się od dawna.

Do eksplozji beczek z chemikaliami w pobliżu Elektrowni Bełchatów doszło w czwartek, 30 czerwca. Na miejscu pojawiła się straż pożarna oraz pluton chemiczny. Na składowisku odpadów w Rogowcu zalega 50 tys. beczek z niebezpiecznymi substancjami - informuje portal ddbełchatów.pl. Wiadomo, że doszło do skażenia terenu. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Łódzka policja poszukuje świadków zabójstwa 57-letniej kobiety

Rogowiec. Eksplodowały beczki z chemikaliami. Doszło do wycieku 

Pracownicy firmy, która sąsiaduje ze składowiskiem, wezwali strażaków. Zdaniem świadków beczki eksplodowały pod wpływem wysokiej temperatury. Na miejscu pojawiło się pięć zastępów straży pożarnej oraz pluton chemiczny z Łodzi.

- Dostaliśmy sygnały od pracowników spółki Betrans, którzy słyszeli potężny huk na terenie składowiska. Wiele osób odczuwało dyskomfort w oddychaniu, a także pieczenie oczu. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Ludzie żyją w strachu i boją się o własne zdrowie - mówił radny Włodzimierz Kula. Nie wiadomo jeszcze, jaka substancja przedostała się do środowiska, ani jaka jest skala skażenia terenu.  

- Zostały pobrane próbki. Chcieliśmy rozpoznać, co to za substancje. Nie udało się tego jednoznacznie ocenić. Są to wymieszane substancje smoliste z rozcieńczalnikami - wyjaśniał Michał Wieczorek, rzecznik prasowy Straży Pożarnej w Bełchatowie.  

Miało też dojść do skażenia powietrza.  - Mierniki nie wykazały w powietrzu niebezpiecznych substancji. Kolejnego dnia inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mają badać skażenie gleby i podjąć na miejscu działania. Na szczęście, tam, gdzie są wycieki, teren jest wybetonowany - dodał Michał Wieczorek.  

Ze względu na duże rozmiary składowiska trudno określić, do ilu wycieków doszło. Strażacy namierzyli osiem takich miejsc i zabezpieczyli je sorbentem. 

Wyciek chemikaliów w łódzkim. Mieszkańcy ostrzegali przed "bombą ekologiczną"

Lokalne media podkreślają, że mieszkańcy i ekolodzy od dawna obawiali się o swoje zdrowie w związku ze składowiskiem beczek z odpadami chemicznymi. Mówiono o "tykającej bombie ekologicznej". Po zawiadomieniu od WIOŚ sprawą odpadów w Rogowcu zajęła się prokuratura

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: