Słupsk. Wiatr zerwał iglicę zabytkowego kościoła. "Złamała się i wpadła, wybijając dziurę w dachu"

W Słupsku (woj. pomorskie) wichura zerwała iglicę zabytkowego kościoła świętego Jacka. Konstrukcja uszkodziła dach oraz budynek parafialny, gdzie przebywają uchodźcy z Ukrainy. Mieszkańcy regionu szczególnie odczuli skutki frontu atmosferycznego. Strażacy interweniowali ok. 180 razy.

Do zdarzenia doszło w piątek 1 lipca podczas mszy świętej, która rozpoczęło się o godzinie 18, kiedy nad Polską przetoczyły się burze. W wyniku nawałnic doszło do zniszczenia XV-wiecznego kościoła św. Jacka w Słupsku (woj. pomorskie). Zdjęcie uszkodzonego zabytku opublikował na Twitterze dziennikarz Radia Gdańsk.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Słupsk. Wiatr zerwał iglicę zabytkowego kościoła

Wiatr zerwał iglicę kościoła - potężny metalowy element, zwieńczający wieżę. Konstrukcja przebiła dach i wpadła do wnętrza budynku. Uszkodziła również sąsiedni dom parafialny

- Sytuacja była groźna, bo iglica złamała się i wpadła wybijając dziurę w dachu kościoła na strych - przekazał w Radio Gdańsk wiceprezydent Słupska Marek Goliński. - Uszkodziła też dach domu parafialnego, w którym przebywają uchodźcy z Ukrainy. To 24 osoby, kobiety i dzieci. Jest dziura w dachu, strażacy sprawdzają, czy uda się ją załatać. Iglica była wewnątrz spróchniała i pewnie dlatego się złamała - dodał.

Strażacy zabezpieczyli uszkodzony dach kościoła. Plandeki mają uchronić obiekt przede wszystkim przed deszczem i zalaniem. 

Wichura w regionie słupskim 

Choć deszcze i burze przyniosły odrobinę wytchnienia od upału w całej Polsce, zebrały również swoje żniwo w postaci sporych zniszczeń. "1 lipca 2022 r. nad regionem słupskim przeszła potężna nawałnica. Silny wiatr połączony z opadami deszczu, a także wyładowaniami atmosferycznymi powalał potężne drzewa i niszczył dachy budynków. Najważniejszą informacją jest to, że nie było ofiar śmiertelnych oraz rannych. Jednak straty materialne są znaczne" - podaje Komenda Miejska PSP.

"Strażacy PSP, OSP i WSP z regionu słupskiego podjęli ponad 180 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnicy. Najwięcej w Słupsku oraz w gminach : Słupsk, Kobylnica, Dębnica Kaszubska i Smołdzino. W większości przypadków były to powalone drzewa oraz złamane gałęzie. Nie zabrakło uszkodzonych dachów oraz lokalnych podtopień" - czytamy w komunikacie Komendy Miejskiej PSP w Słupsku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: