Jak zachować się podczas burzy? Jak pomóc osobie porażonej piorunem?

Finałem fali upałów stały się burze, które przeszły w piątek przez niemal całą Polskę. Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie takich zjawisk atmosferycznych? Co robić w trakcie nawałnicy? Odpowiadamy.

Burze mogą być groźne, zwłaszcza jeśli nie zadbamy o zachowanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Tego lata silne opady i wyładowania atmosferyczne z pewnością jeszcze nie raz powrócą. Jak się przed nimi zabezpieczyć? Co powinniśmy zrobić w tak trudnych warunkach pogodowych?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Zobacz wideo Burza uszkodziła przejazd kolejowy, policjanci zauważyli nadjeżdżający pociąg

Jak zachować się podczas burzy? Zasady bezpieczeństwa

Przed burzą najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie przedmiotów, które mógłby porwać wiatr lub ulewa. Z balkonów i parapetów należy zabrać wszystkie przedmioty, które mogą spaść i stanowić zagrożenie. Trzeba także zabezpieczyć okna. "Corocznie w wyniku wyładowań atmosferycznych ginie kilkadziesiąt osób" - przypomina podkarpacka policja, podpowiadając, jakie zasady bezpieczeństwo powinniśmy wdrażać w trakcie burzy. 

Zasady, zgodnie z którymi powinniśmy chronić się przed burzą, są uzależnione od terenu, na którym się znajdujemy. 

Zdjęcie ilustracyjne"Burza idzie, wyłącz sprzęt". Czy smartfony przyciągają pioruny?

"Poza terenem zabudowanym niebezpieczeństwo czyha przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Po pierwsze: kiedy jesteś najwyżej położonym punktem w okolicy. Po drugie: kiedy piorun uderza w najbliższym otoczeniu i działa pośrednio, tzn. prąd rozpływa się szybko w gruncie na wszystkie strony i tworzy niebezpieczne napięcie krokowe. Dlatego w czasie burzy nigdy nie kładź się na ziemi na otwartej przestrzeni. Natychmiast przyjmij pozycję kuczną, stawiając stopy mocno przyciśnięte do siebie i obejmując rękami kolana" - apelują policjanci. 

Jeśli mamy przy sobie rower, powinniśmy odłożyć go na bok i odsunąć się na co najmniej metr, a najlepiej - trzy metry. Taki dystans należy trzymać od wszystkich metalowych konstrukcji i od murów.  Schronienia powinniśmy poszukać między skałami lub w zagłębieniach terenu. 

Powinniśmy unikać przebywania pod pojedynczymi drzewami oraz pod słupami linii energetycznych - to miejsca szczególnie narażone na porażenie piorunem. 

"Ryzyko porażenia piorunem w środku lasu, w którym są drzewa podobnej wysokości, jest znacznie mniejsze, jednakże nie należy zbliżać się do drzew i ich gałęzi na odległość bliższą niż 10 metrów" - wyjaśniają policjanci. Policjanci przypominają, że przebywanie podczas burzy w wodzie również jest bardzo niebezpieczne, dlatego nie powinniśmy pływać w tym czasie. 

Burze w Polsce w sobotęPogoda. IMGW alerty. Burze z gradem, wiatr do 100 km/h

Jak się zabezpieczyć przed burzą? Co robić, kiedy jesteśmy w domu?

Kiedy burzę spędzamy w domu, zadbajmy o łączność. Przenośne radio z bateriami, latarka, podręczna apteczka - to wszystko powinno znajdować się w pobliżu, kiedy mamy do czynienia z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Warto też przemyśleć drogi ewakuacji. Jeśli burzy towarzyszą porywiste wiatry, to najbezpieczniejszym miejscem będą pomieszczenia na parterze, z dala od drzwi i okien. 

Unikajmy wyjść z domu, jeśli nie jest to konieczne. Zakupy czy spotkanie ze znajomymi lepiej przełożyć na inny termin. Należy też wyłączyć urządzenia elektryczne oraz gazowe. 

Burza. Zdjęcie ilustracyjneCzy w czasie burzy trzeba wyłączyć sprzęt elektroniczny z gniazdka?

Jak pomóc osobie porażonej piorunem? 

W trakcie burzy może dojść do porażenia piorunem. Jak wówczas zareagować? 

"Sprawdzić oddech poszkodowanego i zadzwonić po pomoc" - informują policjanci. "Jeśli porażony nie oddycha, zastosuj resuscytację. Osobę trzeba ułożyć na boku i w miarę możliwości okryć. Należy osłonić rany oparzeniowe jałowym opatrunkiem. Nie obawiaj się osób porażonych piorunem - ofiary piorunów nie kumulują ładunku elektrycznego" - wyjaśniają. 

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: