Łódź. Zabójstwo kobiety w parku. Eksperci z USA mieli tylko DNA sprawcy, ale i tak stworzyli jego portret

70 tys. zł nagrody oferuje Policja oraz bliscy zamordowanej w grudniu 2020 r. w Łodzi kobiety za pomoc w zatrzymaniu sprawcy. Łódzcy funkcjonariusze opublikowali portret mężczyzny. Portet został jednak stworzony nie na podstawie relacji świadków, ale przy wykorzystaniu zaawansowanych badań genetycznych. Przygotowali go eksperci z amerykańskiego laboratorium.

"Pierwszy raz w Polsce wykorzystano możliwości zaawansowanych badań genetycznych, jakie daje amerykańska firma Parabon. Pozwalają one na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia osoby na podstawie DNA zabezpieczonego na miejscu zbrodni" - informuje w komunikacie Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi.

Tę nowoczesną metodę wykorzystano w związku ze śledztwem ws. zabójstwa 57-letniej kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 r. w parku "Na Zdrowiu". Sprawcy do tej pory nie zatrzymano, mimo przesłuchania niemal 1,5 tys. osób i wykonania setek badań.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Eksperci z Laboratorium Parabon Nanolabs z USA stworzyli portret sprawcy dzięki metodzie, która pozwala na przewidywanie cech wyglądu na podstawie DNA. Policja zaznacza, że nie musi być to wierne odwzorowanie, bo istotne są też takie czynniki, jak np. fryzura, zarost, blizny, palenie, picie i dieta.

Poszukiwany mężczyznaPoszukiwany mężczyzna KWP Łódź

"Prawdopodobny wiek w chwili popełnienia czynu to przedział 30-33 lata +/- 5 lat. Skóra jasna z niewielką ilością piegów, oczy orzechowe/brązowe, włosy brązowe, pochodzenie z Europy Południowo- Wschodniej" - czytamy.

Jednocześnie funkcjonariusze wciąż poszukują uwiecznionych na nagraniach z kamer monitoringu ewentualnych świadków, którzy mogliby pomóc w rozwiązaniu sprawy.

Zobacz wideo Łódzka policja poszukuje świadków ws. zabójstwa 57-letniej kobiety

Łódź. "Od DNA do wizerunku sprawcy zabójstwa"

Jak wskazują funkcjonariusze, ta nowoczesna metoda pomogła do tej pory w zidentyfikowaniu 184 osób w Stanach Zjednoczonych, w tym mających związek ze sprawami nawet sprzed 25 lat.

Policja i rodzina kobiety oferują 70 tys. zł za informacje mogące pomóc w zatrzymaniu podejrzanego. Świadkowie proszeni są o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami z KWP w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112, tel. 47 841 45 05 lub kom. 798 030 848. Informatorom zapewniana jest anonimowość.

Metoda pomogła m.in. w zidentyfikowaniu ciała 15-letniej Sandry Morden, której zwłoki po trzech latach od zaginięcia znaleziono w 1980 r. niedaleko miejscowości Amboy w stanie Waszyngton.

Przykładowe porównanie kompozytu z fotografią prawdziwej osobyPrzykładowe porównanie kompozytu z fotografią prawdziwej osoby KWP Łódź

Eksperci rozwiązali też sprawę porwania dwójki dzieci w mieście Greeley, do którego doszło w 2001 r. W 2019 r. stworzono portret sprawcy. Dzięki temu udało się ustalić jego tożsamość. Nie dosięgnęła go jednak ręka sprawiedliwości - mężczyzna zmarł pięć lat wcześniej.

Przykładowe porównanie kompozytu z fotografią prawdziwej osobyPrzykładowe porównanie kompozytu z fotografią prawdziwej osoby KWP Łódź


***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: