Gdzie jest burza? Przez Żywiec przeszła ulewa. Grzmoty będzie słychać w całym kraju [RADAR BURZ]

W czwartek nad Polską słychać będzie grzmoty. Burze mają przejść nad terenem całego kraju, jednak najsilniejsze wystąpią w centralnym pasie kraju. Oto mapy, które pozwolą sprawdzić, gdzie jest burza.

Przez centralny pas Polski mają przejść silne burze z gradem. IMGW opublikowało ostrzeżenia meteorologiczne dla niemal całego kraju. Po długich upałach wreszcie ma spaść deszcz, jednak nie spowoduje to trwałego ochłodzenia. 

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

"Nad Polską, szczególnie zachodnią i centralną, będą mogły rozwijać się bardzo gwałtowne burze z gradem i z opadami deszczu około 50 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. W nocy z piątku na sobotę strefa burz przesunie się nad wschodnią część kraju, a od zachodu będzie do nas napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie" - zapowiadają synoptycy z IMGW. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Gdzie jest burza? We wtorek mocno zagrzmi od Mazur po Małopolskę. Są pomarańczowe alerty IMGWGdzie jest burza? We wtorek mocno zagrzmi od Mazur po Małopolskę

Burze w czwartek 30 czerwca. Zagrzmi nad centralną częścią kraju

Po tak długim upale i w trakcie suszy ulewne deszcze lokalnie mogą powodować podtopienia. 

Mapa burzowa dla Polski - 7.06.Gdzie jest burza? IMGW wydało ostrzeżenia. Spadnie też grad

"Sumy opadów mogą sięgać 40-50 mm, co w krótkim czasie może prowadzić do lokalnych zalań i podtopień, szczególnie w obszarach zurbanizowanych. Burze będą mogły także generować grad oraz porywy wiatru do 90 km/h. W niektórych rejonach kraju nie będą one zanikać nawet nocami" - czytamy na stronie IMGW. Według map aplikacji Windy.com burze zaczęły się już w okolicach Warszawy, Krakowa i Gdańska. 

Strona lightningmaps.org śledząca na bieżąco, gdzie jest burza, wskazuje na duże nagromadzenie opadów i wyładowań atmosferycznych w ścisłym centrum - na granicy kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.  Grzmi też nad Wrocławiem i na większym obszarze Górnego Śląska. 

Gdzie jest burza? Czwartek 30 czerwca

Ulewne deszcze i burza przeszły już. m.in. nad Żywcem. Tam ulice miasta zmieniły się w rwące potoki. Mieszkańcy publikują relacje z zalanej deszczem miejscowości. 

W województwach śląskim i małopolskim spadł grad. 

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.  

Więcej o: