Kleszcze. Jak się przed nimi chronić i gdzie pojawiają się najczęściej? [MAPA KLESZCZY]

Podczas letniego wypoczynku na łąkach i w lasach powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed kleszczami. Co odstraszy kleszcza? Gdzie występuje ich najwięcej?

Kleszcze najlepiej czują się w ciepłym i wilgotnym klimacie, dlatego też są szczególnie aktywne w letnich miesiącach. Pajęczaki te pojawiają się w lasach, na łąkach, polach oraz w parkach czy na podmokłych terenach. Są niebezpieczne dla zdrowia, bo przenoszą choroby wirusowe. Najbardziej znane choroby odkleszczowe to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszcz (zdjęcie ilustracyjne)Kleszcze wędrowne przy granicy z Polską. Mogą przenosić wirusa CCHF

Jak chronić się przed kleszczami?

Jest kilka skutecznych sposobów na odstraszenie kleszczy:

  • unikanie obszarów, gdzie kleszcze występują często;
  • szczelne osłonięcie skóry ubraniem: długie rękawy i nogawki, wąskie mankiety, wysokie skarpety naciągnięte na nogawki, buty z wysoką cholewką, czapka lub kapelusz;
  • repelenty, czyli środki odstraszające, z zawartością takich substancji jak: DEET (N,N-dietylo-3-metylobenzamid), ikarydyna lub permetryna.

Repelenty z DEET lub ikarydyną rozpyla się na ubranie i odsłoniętą skórę (z pominięciem twarzy, zmian skórnych i ran) lub tylko na ubranie. Po powrocie do domu miejsca, na które zastosowano środek trzeba umyć wodą z mydłem. Permetryna z kolei w kontakcie ze skórą ulega unieczynnieniu, stosuje się ją tylko na odzież - wyjaśnia portal Medycyna Praktyczna.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Po powrocie z łąki czy lasu powinniśmy się dokładnie obejrzeć - zwłaszcza pachwiny, pachy, miejsca za małżowinami usznymi i fałdy skórne. Zalecane są ubrania w jasnych kolorach - na jasnej odzieży łatwiej można zauważyć kleszcze.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze 2022. Gdzie jest ich teraz najwięcej? [MAPA KLESZCZY]

Zgodnie z interaktywną mapą na stronie ciemnastronawiosny.pl, gdzie na bieżąco pojawiają się nowe informacje o lokalizacji kleszczy, największe skupiska tych pajęczaków zaobserwowano w tym roku w województwach:

  • mazowieckim - 1638 przypadków;
  • małopolskim - 1603 przypadki;
  • wielkopolskim - 1050 przypadków;
  • śląskim - 893 przypadki;
  • lubelskim - 538 przypadków.

Trzeba pamiętać, że informacje na mapie są wyłącznie orientacyjne, a kleszcze pojawiają się nie tylko w wymienionych regionach, ale na terenie całej Polski - również w miejscach, gdzie nie spotkali ich użytkownicy strony.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: