Alert RCB dla dziewięciu województw: Możliwe przerwy w dostawie prądu i lokalne podtopienia

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega: w czwartek w Polsce mogą nastąpić przerwie w dostawie prądu i lokalne podtopienia. Poza upałami i burzą, w kraju mogą wystąpić także ulewne deszcze i silny wiatr.

W czwartek 30 czerwca koło południa Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało wiadomości SMS, w których ostrzega mieszkańców aż dziewięciu województw przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. 

Zobacz wideo Upały doskwierają nie tylko ludziom. Zadbaj o swojego pupila i przygotuj mu lody w trzech smakach

RCB ostrzega: Możliwe przerwy w dostawie prądu i lokalne podtopienia. IMGW wydało alerty

Jak wynika z alertu RCB, że dziś w nocy w pasie centralnym Polski spodziewany jest ulewny deszcz i silny wiatr. Ostrzeżenie obowiązuje w województwie opolskim, części województw: dolnośląskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego.

Możliwe są przerwy w dostawie prądu, lokalne podtopienia oraz utrudnienia komunikacyjne. RCB apeluje o zabezpieczenie rzeczy, które może porwać wiatr, m.in. na balkonach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował na czwartek szereg alertów pogodowych - obejmują one teren prawie całego kraju. Dla północno-wschodniej Polski, w związku z upałami, instytut wydał ostrzeżenia najwyższego, trzeciego, stopnia (oznaczane kolorem czerwonym). Pozostałe alerty dotyczą także burzy z gradem czy silnego deszczu z burzami. 

Jak podają synoptycy, w związku z duchotą, parnością, a także burzami, pogoda będzie negatywnie wpływać na organizm człowieka. W całym kraju warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Więcej aktualnych wiadomości pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Upał (zdjęcie ilustracyjne)Na termometrach nawet 37 stopni, IMGW ostrzega przed burzami

Noc tropikalna w Polsce

W ostatnim czasie w Polsce notowane są wyjątkowo wysokie wartości na termometrach. Ze środy na czwartek (z 29 na 30 czerwca) na południu kraju miała miejsce tropikalna noc, czyli taka z temperaturą minimalną powyżej 20 stopni. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ponad 20 stopni pokazały nocą termometry w Kielcach, Krakowie i Tarnowie.

Wentylator (zdjęcie ilustracyjne)Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Proste sposoby za grosze

Więcej o: