Ocieplenie klimatu. Ekspert: Może w pewnym momencie trzeba będzie myśleć o czasowej ewakuacji

Koniec czerwca jest w Polsce bardzo upalny, podobnie będzie na początku i w połowie lipca. Prof. Szymon Malinowski szef zespołu ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk podkreśla, że wpływ na to ma ocieplenie klimatu.

W czwartek i piątek temperatura w Polsce miejscami osiągnie nawet 37 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla niemal wszystkich województw.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Ekspert o upałach: Może w pewnym momencie trzeba będzie myśleć o czasowej ewakuacji

Prof. Szymon Malinowski, geofizyk, szef zespołu ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie Polskiej Akademii Nauk w rozmowie z radiem TOK FM zauważył, że niedawno w ciągu roku były zaledwie cztery dni z temperaturami powyżej 30 stopni, jednak z roku na rok jest ich coraz więcej. - Według prognoz, przy ociepleniu klimatu o półtora stopnia, może ich być już ponad 20. - podkreślił. 

Ekspert dodał, że problem z wysoką temperaturą nie znikna nawet po zachodzie słońca. Jest to związane z tzw. betonozą, która sprawia, że "miasto w nocy oddaje zgromadzone wcześniej ciepło". Ekspert podkreślił, że upały powodują również wzrost śmiertelności - Każdy z nas działa na zasadzie maszyny cieplnej. Jej sprawność zależy od różnicy temperatury pomiędzy wnętrzem i chłodnicą. Jeśli nas organizm nie może oddać ciepła, to jest jak silnik, w którym zepsuje się chłodnica. Po krótkim czasie przestaje działać - tłumaczył prof. Szymon Malinowski.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Z powodu upałów mogą wkrótce zostać wprowadzone czasowe ewakuacje, jak np. w Hiszpanii. - W Sewilli władze mają różne scenariusze działania w zależności od stopnia zagrożenia. Wszystkie służby cywilne też mają plany reagowania - powiedział. I dodał, że "w Polsce takich planów nie ma". - Może więc w pewnym momencie trzeba będzie myśleć o czasowej ewakuacji mieszkańców - z najbardziej zagrożonych mieszkań do hal, które mają klimatyzację, wentylację".

Prognoza długoterminowa. Po chwilowym ochłodzeniu ponownie czekają nas upały

W lipcu czeka nas kolejna fala upałów. Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) opublikowała prognozę długoterminową na lipiec 2022 zgodnie, z którą przez większą część miesiąca będzie ciepło. Synoptycy nie prognozują znacznych odchyleń od temperatury, jedynie miejscami może ona wzrosnąć o jeden stopień. 

Na początku lipca będzie gorąco, a temperatura miejscami osiągnie nawet 37 stopni. Po 5 lipca zdaniem synoptyków będzie chłodniej, jednak wartości na termometrach nie spadną poniżej 20 stopni. Kolejne upale dni czekają nas w połowie lipca, wówczas termometry pokażą nawet 35 stopni. 

********* 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: