Upały w Polsce. Na termometrach nawet 37 stopni - padną nowe rekordy? IMGW ostrzega przed burzami

Pogoda w czwartek 30 czerwca będzie wymagająca. W Polsce zrobi się ekstremalnie gorąco - lokalnie na termometrach zobaczymy nawet 37 stopni. Padną nowe lokalne rekordy ciepła?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek 30 czerwca ostrzeżenia meteorologiczne dla większości kraju. Najwyższe, czerwone, alerty zostały przygotowane dla południowo wschodniej Polski.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

IMGW ostrzega przed upałami. Padną nowe rekordy ciepła?

Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego, stopnia przed upałami obowiązują w czwartek w całym województwie podkarpackim, a także częściowo w małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim. "Temperatura maksymalna w dzień od 32 st. C do 35 st. C, w czwartek i piątek lokalnie 37 st. C. Temperatura minimalna w nocy od 18 st. C do 21 st. C." - czytamy w komunikacie. 

Alerty drugiego stopnia obowiązują natomiast na terenie prawie całego kraju - wyjątkiem jest tu województwo zachodniopomorskie, lubuskie i częściowo dolnośląskie oraz pomorskie.

Według portalu dobrapogoda24 30 czerwca i 1 lipca w Polsce nastąpi "ekstremum fali upałów". Zdaniem ekspertów możliwe, że w naszym kraju padną nowe rekordy maksymalnej temperatury dla czerwca na wybranych stacjach. Jak bowiem czytamy, aktualnie najwyższe wartości w kończącym się obecnie miesiącu dla południowej i wschodniej Polski wynoszą:

  • Kraków-Balice - 34,2 st. C. z 2019 roku;
  • Krosno - 33,2 st. C. z 2021 roku;
  • Nowy Sącz - 34,4 st. C. z 2019 roku;
  • Przemyśl - 33,2 st. C. z 1963 roku;
  • Rzeszów - Jasionka 34,5 st. C. z 2021 roku;
  • Tarnów - 35,5 st. C. z 2016 roku;
  • Zamość - 35,4 st. C. z 1963 roku;
  • Kielce - 34,6 st. C. z 2019 roku;
  • Lublin - 34,1 st. C. z 1963 roku.

Aktualne rekordy ciepła w czerwcu dla całej Polski pochodzą natomiast z 19 czerwca br. (38,3 st. w Słubicach) oraz 26 czerwca 2019 r. (38,3 st. w Radzyniu).

Więcej aktualnych wiadomości pogodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zachód słońca (zdjęcie ilustracyjne)Idą tropikalne noce. Nawet 27 stopni. Co zrobić, żeby łatwiej zasnąć?

Gdzie jest burza? W czwartek możliwe wyładowania z gradem

Na dużym obszarze Polski zapowiadane są także burze z gradem. I tak w okolicy Mrągowa, Ostrołęki, Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry obowiązują alerty pierwszego stopnia. Ostrzeżenia drugiego stopnia zostały natomiast przygotowane dla całej Polski za wyjątkiem północnego zachodu (woj. zachodniopomorskie) oraz wschodniej i północno wschodniej Polski (woj. podlaskie, częściowo warmińsko-mazurskie, woj. lubelskie i częściowo mazowieckie).

Jak podaje IMGW za pośrednictwem mediów społecznościowych, "najbardziej zagrożonym i prawdopodobnym obszarem, gdzie będą występować groźne burze, jest pas od Zatoki Gdańskiej po Śląsk i Małopolskę (opady lokalnie do 50 mm, porywy wiatru do 90 km/h oraz opad gradu o średnicy około cztery-pięć cm)".

Japonia. Mieszkańcy Tokio zmagają się z falą upałów. Najgorętszy czerwiec od prawie 150 latRekordowe upały w Japonii. Najgorętszy czerwiec w Tokio od prawie 150 lat

Więcej o: