Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Kiedy najlepiej wybrać się na urlop?

Pogoda długoterminowa na lipiec wskazuje, że upał nam jeszcze potowarzyszy, ale będą również dni z niższą temperaturą. W drugiej połowie miesiąca słupki termometrów znów podskoczą mocno do góry. Zderzające się ze sobą ciepłe i chłodniejsze masy powietrza sprowadzą gwałtowne burze i ulewy.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) opublikowała prognozę długoterminową lipiec 2022 roku. Wynik z niej, że po upalnym czerwcu czeka nas kolejny miesiąc ze zmienną pogodą. Stabilizacji raczej zabraknie. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Pogoda długoterminowa na lipiec. Upalny początek miesiąca

Zgodnie z prognozami NOAA, opierającymi się na modelu CFS, lipiec w przeważającej części kraju zapowiada się jako ciepły miesiąc, który nie będzie się znacznie odchylał się od średniej. Tylko punktowo średnia temperatura może się zwiększyć o więcej niż jeden stopień Celsjusza. 

Sam początek miesiąca będzie gorący. Utrzyma się upał, który towarzyszy nam w ostatnich dniach czerwca. Maksymalna temperatura powietrza może osiągnąć nawet 37 stopni Celsjusza. Od 5 lipca do połowy miesiąca powinno być mniej upalnie, zdecydowanie utrzyma się jednak letnia aura z temperaturą powyżej 20 stopni Celsjusza. W drugiej połowie miesiąca natomiast aura znów przyniesie sporo zmian - wróci upał do nawet 35 stopni Celsjusza, ale nie zabraknie też chłodniejszych mas powietrza, które będą naprzemiennie z ciepłymi nasuwać się nad Polskę. 

O dotkliwych falach upałów w lipcu pisali też Fani Pogody, którzy powołali się na prognozy IMGW, zgodnie z którymi średnia temperatura powietrza w całej Polsce będzie powyżej normy. Najdłuższe okresy gorąca prognozuje się na południu w centrum, a także na zachodzie kraju. Zarówno dni gorących, jak i upalnych, nie zabraknie we wszystkich regionach Polski. 

Więcej informacji na temat pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda długoterminowa na lipiec. Więcej gwałtownych burz z gradem i ulewy 

Zapowiadane naprzemiennie napływające masy ciepłego i chłodniejszego powietrza mogą doprowadzić do powrotu niespokojnej aury. Przy ich zderzeniu tworzyć się będą bowiem gwałtowne burze, którym towarzyszyć będzie grad, ulewy i silny wiatr. 

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: