Sinice "zakwitły" w Zalewie Wiślanym, IMGW ostrzega. "Zanieczyszczenia m.in. z domowych ścieków"

Sinice to bakterie, które rozwijają się w ciepłej wodzie. Ze względu na temperatury "zakwitły" już w Zalewie Wiślanym. Kąpiel w takim zbiorniku może się skończyć nieprzyjemnościami.

Ostatnie upalne dni wpłynęły na podniesienie temperatury wody w Zalewie Wiślanym. "W punkcie pomiarowym Tolkmicko w dniu 27.06.2022 temperatura wody przekroczyła 21 stopni Celsjusza i dalej rośnie na skutek operacji słonecznej i napływu ciepłego powietrza" - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Tylko odrobinę chłodniejsza jest woda w Bałtyku. To prowadzi do "kwitnięcia" sinic.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Coraz więcej martwych stref w Bałtyku. "Problem się pogłębia"

Sinice. IMGW ostrzega przed kąpielą 

Wzdłuż większości wybrzeża woda w Bałtyku jest nieco chłodniejsza - jej temperatura utrzymuje się na poziomie 17-20 stopni. Taka pogoda może zachęcić urlopowiczów do wyjazdu na plażę i kąpieli w morzu. Należy jednak zachować ostrożność.

"Takie warunki sprzyjają również zakwitu sinic (bakterii należących do jednych z najstarszych organizmów na ziemi) w jeziorach i wodach Morza Bałtyckiego będącego następstwem procesu eutrofizacji, czyli „użyźniania" zbiorników wodnych na skutek zwiększonego dopływu ładunków biogennych takich jak azot czy fosfor" - czytamy w komunikacie IMGW na Facebooku.

Zanieczyszczenia te pochodzą z wielkoobszarowych terenów rolniczych (spływ nadmiaru w/w substancji znajdujących się w nawozach sztucznych oraz naturalnych) jak i z nieoczyszczonych ścieków gospodarstw domowych
Nadmiar pożywienia dla bakterii powoduje nagły przyrost liczby organizmów i tak zwany „zakwit". Woda robi się mętna i przybiera kolor zielony

- informuje Instytut.

Zakaz kąpieli ze względu na sinice Nie ma ich nad morzem, ale zakwitły w innych kąpieliskach. Gdzie są sinice?

Kiedy dojdzie do kontaktu z wodą, w której wykryto sinice, mogą wystąpić następujące objawy: wysypka na skórze, wymioty, biegunka, gorączka, a także bóle mięśni i stawów. Mogą się pojawić kilka godzin lub nawet kilka dni po kąpieli.

Od dłuższego czasu nie odnotowano przypadków śmiertelnych spowodowanych kontaktem z toksycznym zakwitem, zdarza się jednak, że zachorowania są poważne. W razie wystąpienia uciążliwych dolegliwości zgłosić się do lekarza.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: