"Duże zagrożenie pożarowe w lasach. Alert RCB został wysłany do osób przebywających w części powiatów woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego" - przekazało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Jednocześnie zaapelowano o "zachowanie szczególnej ostrożności" i "nieużywanie otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie".
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla wszystkich województw. Niemal w całej Polsce temperatura przekracza 30 stopni.
Jak zapowiada IMGW, "najbliższy tydzień to lato w pełni". We wtorek co prawda będzie nieco chłodniej na zachodzie, gorąco na wschodzie kraju.
"Od środy upały powrócą w całym kraju, ale wystąpią również przelotne opady deszczu i burze, głównie na zachodzie, a w piątek także w centrum kraju. Temperatura osiągnie 36 stopni Celsjusza na wschodzie kraju. Noce również bardzo ciepłe. Od soboty nieco chłodniej, na wschodzie jeszcze upalnie z przelotnymi opadami i burzami. W niedzielę w całym kraju temperatura poniżej 30 stopni" - czytamy w prognozie na najbliższe dni.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Synoptycy nie wykluczają, że tym tygodniu mogą zostać wydane ostrzeżenia najwyższego stopnia przed upałem. - Jest duże prawdopodobieństwo, że po środzie zostaną wydane ostrzeżenia trzeciego stopnia przed tym niebezpiecznym zjawiskiem atmosferycznym dla południowej i wschodniej części kraju, gdzie temperatura może wzrosnąć do 36 stopni - powiedział Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Przed długotrwałymi upałami, które mogą skutkować pożarami lasów, ostrzegają także strażacy. W miniony weekend strażacy odnotowali ponad półtora tysiąca pożarów w całym kraju. Ponad pół tysiąca interwencji dotyczyło płonących lasów i traw.
Najwięcej pracy strażacy mieli w województwach śląskim i mazowieckim - przekazała Monika Nowakowska-Brynda z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
- To były pożary wielkoobszarowe, które były na obszarze powyżej kilkunastu, kilkudziesięciu hektarów. Takie pożary, które już wymagają interwencji samolotów Lasów Państwowych, a nawet śmigłowców z zasobnikami, tak zwanych Bambi Bucket, czyli dostarczanie wody na większe odległości. Wiąże się to z tym, że mamy do czynienia z pożarami bardzo poważnymi - powiedziała Monika Nowakowska.
W trakcie suszy można bardzo łatwo zaprószyć ogień, dlatego Monika Nowakowska-Brynda dodaje, by w najbliższym czasie najlepiej nie chodzić do lasu.
- Przede wszystkim wybierajmy do wypoczynku inne miejsca. Ograniczmy przebywanie w lasach, ograniczmy ewentualnie do szybkich, krótkich spacerów. Nie do rozbijania obozowisk, a jeżeli już, to żeby były one silnie strzeżone. Przed każdym wejściem do lasów mamy tabliczki co wolno, co jest zabronione. Przestrzegajmy tych zasad, a będziemy się cieszyli lasami jak najdłużej - powiedziała Monika Nowakowska-Brynda.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>