Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie niszczycieli. "Wojsko Polskie ma odstraszać imperium zła"

Szef MON i wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej. Okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Jak informuje MON, okręty typu Kormoran II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Zobacz wideo Mięso z in vitro? Pierwszy raz zjedzono je w 2013 roku [Next Station]

Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostarczenie trzech okręty Kormoran II

Obecnie Marynarka Wojenna dysponuje jednym niszczycielem min ORP Kormoran (w służbie od 2017 roku). "Okręty zostaną dostarczone w latach 2026-2027. Wejdą w skład 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża" - informuje resort obrony, 

- To bardzo dobre okręty, jak słyszałem od marynarzy. Cieszę się, że oprócz jednego okrętu, który jest w służbie, kolejne trafią do 8. Flotylli. Jeszcze latem tego roku, więc za kilka tygodni, do 8. Flotylli trafi ORP Albatros, a jesienią tego roku ORP Mewa - powiedział Mariusz Błaszczak. Jak dodał, "zadaniem władz Rzeczypospolitej jest tworzenie warunków, aby Wojsko Polskie, w tym Marynarka Wojenna, mogło się rozwijać".  

Szczyt G7 w Bawarii. Prezydent USA Joe Biden i gospodarz, kanclerz Niemiec Olaf ScholzSzczyt G7 w Bawarii. Kanclerz Niemiec żąda planu Marshalla dla Ukrainy

Szef MON: Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było silne i odstraszało imperium zła

- Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było silne i odstraszało imperium zła, które odradza się za naszą wschodnią granicą. Imperium zła, które ma swoje centrum w Moskwie, i które próbuje odtworzyć postkomunistyczny układ, który się pojawił po II wojnie światowej. Imperium zła próbuje odtworzyć strefę wpływów kosztem wolności sąsiednich narodów - powiedział Błaszczak. - Naszym zadaniem jest niedopuszczenie do tego, a ten cel zrealizujemy poprzez wzmocnienie Wojska Polskiego, w tym Marynarki Wojennej - dodał. 

Emmanuel Macron i Władimir Putin, 2017 r.Media ujawniają jedną ostatnich rozmów Putina i Macrona przed wojną

Więcej o: