Sinice w wodzie. Jakie są objawy kontaktu z sinicami? Jak je rozpoznać?

Podczas wakacji Polacy wybierają najczęściej odpoczynek nad wodą. W związku z tym woda w zbiornikach jest często badana w związku z występowaniem w niej sinic. Są one wyjątkowo niebezpieczne dla organizmu człowieka. Co to właściwie jest?

Sinice to cyjanobakterie, które zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Możemy je spotkać w wodach słonych jak i śródlądowych. Unoszą się swobodnie w wodzie wśród pozostałego fitoplanktonu oraz tworzą maty bentosowe na dnie zbiorników wodnych.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

zdjęcie ilustracyjne Pierwsza pomoc nad wodą. Co robić, jeśli porwie nas prąd? "Nie trać energii"

Sinice w wodzie. Jak je rozpoznać?

Według informacji przekazanych przez Serwis Kąpieliskowy, z powodu obecności sinic dochodzi do zakwitu wody. Objawia się to zmianą zabarwienia wody, co jest spowodowane namnażaniem się w niej glonów. Gdy zakwit sinicowy trwa dłuższy czas, to wpływa niekorzystnie na jakość oraz wygląd wody.

Sinice łatwo rozpoznać dzięki kolorowym zabarwieniom. Mogą być niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe, a nawet czerwono-brązowe. Dzięki tej kolorystycznej różnorodności łatwo zwrócić na nie uwagę podczas kąpieli. Kolor jest uzależniony od gatunków sinic, intensywności światła oraz wieku zakwitu. Wiele gatunków wydziela charakterystyczne zapachy - ziemiste lub trawiaste. Takie zakwity często tworzą piany na brzegu zbiornika.

Znak utonięcia (zdjęcie ilustracyjne) Jak uniknąć tragedii nad wodą? "Zapnij pasy kapoka" [PRAKTYCZNE RADY]

Sinice w wodzie. Jakie są objawy kontaktu z sinicami?

Zanim wejdziemy do wody, warto zapoznać się z jej wyglądem, zobaczyć, czy w pobliżu nie ma tabliczek ostrzegawczych przed sinicami. W takich przypadkach należy zrezygnować z kąpieli, ponieważ kontakt z nimi bywa groźny dla człowieka. Do najczęstszych objawów należą:

  • wysypka na skórze,
  • swędzenie i łzawienie oczu,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • gorączka,
  • bóle mięśni i stawów.

Dolegliwości mogą się pojawić bezpośrednio po kąpieli lub kilka dni po niej. Zwracajmy uwagę na oznaczenia zbiorników wodnych, aby uniknąć podobnych objawów. Wodę w kąpieliskach wodnych na bieżąco sprawdza Główny Inspektorat Sanitarny. Na stronie internetowej instytucji znajduje się mapa z oznaczeniem stanów wód.

Zobacz wideo Czy sinice zawsze są groźne? [NaZdrowie]
Więcej o: