Pogoda na wakacje 2022 - prognozy IMGW na lipiec i sierpień. Synoptycy zapowiadają upały

Jeśli marzy się nam urlop pełen słońca, to najlepiej zaplanować wakacyjny wypoczynek na lipiec. Na ten miesiąc IMGW zapowiada upały. W sierpniu nieco się ochłodzi.

Według prognozy długoterminowej opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w lipcu czekają nas temperatury powyżej normy wieloletniej. To znaczy, że pierwsza połowa lata będzie bardziej upalna, niż średnia w ostatnich trzech dekadach. Jaka pogoda czeka nas w te wakacje?

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda na wakacje 2022. Jakie temperatury czekają nas w lipcu?

Wakacje zaczęły się od fali upałów, która dotyka całej Polski. "Według prognozy numerycznej nadchodzi fala upałów, która w poniedziałek 27 czerwca przyniesie temperaturę sięgającą 35 stopni Celsjusza. Upalne dni to jednak nie wszystko, również w nocy utrzymywać się będzie wysoka temperatura" - zapowiedziało IMGW na Twitterze.

Zgodnie z prognozą długoterminową, upały nie będą odpuszczać przez dłuższy czas. W lipcu temperatury będą nadzwyczajnie wysokie na terenie całej Polski i będą się utrzymywać powyżej 30 stopni. Opady mają natomiast być w normie - jednak tym razem towarzyszyć im będą gwałtowne burze.

Prognoza długoterminowa. Jaka pogoda w sierpniu?

Jeśli tak wysokie temperatury nam nie służą, urlop powinniśmy zaplanować na sierpień. Co prawda, na południu Polski temperatury nadal będą powyżej średniej wieloletniej, jednak już na północy temperatury mają się mieścić w normie - i pozwolą nieco odetchnąć. Sierpniowe opady także mają się mieścić w normie.

Mężczyzna skoczył 'na główkę' do Jeziora Niedzięgiel35-latek wskoczył do jeziora "na główkę". Było tam pół metra głębokości

IMGW zaznacza, że prognoza długoterminowa wiąże się z dużą dozą niepewności. "Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - podkreślają eksperci.

Bon turystycznyBon turystyczny 2022. Nawet 1000 zł na wakacje dla dziecka. Do kiedy?

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: