Burze w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Ratownik GOPR radzi, jak się zachować podczas burzy w górach

Zapowiada się kolejny bardzo upalny dzień w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim. W związku z wysokimi temperaturami mogą się tam też pojawić silne burze w trakcie dnia. Jak możemy się przed nimi uchronić?

Ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa przekazał, że rano w niedzielę 26 czerwca w dolinach bieszczadzkich np. w Cisnej i w Ustrzykach Górnych temperatura wynosiła około 15 st. C. W trakcie dnia będzie coraz cieplej, co w efekcie może przynieść burze.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Upał / zdjęcie ilustracyjnePogoda. Pomarańczowe alerty IMGW - upały i burze niemal w całym kraju

Gdzie jest burza? W Bieszczadach prognozowane burze

W rejonach górskich jest obecnie bezwietrznie i bardzo słonecznie. - Panuje bardzo dobra widoczność. Są dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej - przekazał ratownik dyżurny Paweł Szopa. Planując wycieczkę w góry, powinniśmy pamiętać o wzrastającej temperaturze oraz o niezbędnym nakryciu głowy, bezpiecznym obuwiu oraz o zapasach wody - dodaje.

Słoneczna niedziela może jednak zakończyć się niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. - Mogą pojawić się burze. W ich trakcie należy unikać otwartych przestrzeni. W żadnym przypadku nie chronić się pod pojedynczymi drzewami oraz nie zostawać na graniach - cytuje ratownika dyżurnego portal rmf24.pl.

Bieszczady. GOPR pokazało niezwykłe zdjęcia po zejściu dużej lawiny gruntowejBieszczady. GOPR pokazało zdjęcia po zejściu lawiny gruntowej

Gdzie jest burza? Obserwujmy zmieniającą się pogodę w górach

Będąc w górach, powinniśmy być bardzo wyczuleni na wszelkie zmiany pogody. - Po pierwszych symptomach zapowiadających zmianę pogody powinni schodzić w bezpieczne miejsce - dodaje. W Bieszczadach panuje obecnie "umiarkowany ruch turystyczny", a w trakcie weekendu nie odnotowano żadnej interwencji. Podczas wycieczek górskich, w razie potrzeby warto skorzystać z aplikacji "Ratunek" - przekazuje rmf24.pl.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek
Więcej o: