Parada Równości w Warszawie wraz KyivPride. "Wojna nie rozróżnia". Na miejscu także Marianna Schreiber

W sobotę warszawskimi ulicami przechodzi Parada Równości. Uczestników zgromadzenia powitał m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Dzisiaj parada będzie niezwykła, dlatego, że pójdzie z nami także marsz równości z Kijowa - mówił.

W sobotę 25 czerwca godzinie 14:00 w Warszawie rozpoczęła się Parada Równości. W tym roku wydarzenie połączone jest z ukraińskim KyivPride. Po marszu, o godzinie 17:00, na Placu Defilad odbędzie się koncert finałowy. 

Zobacz wideo Parada Równości 2019. Kolorowy tłum na ulicach Warszawy

Warszawa. Parada Równości 2022. Rafał Trzaskowski: Dzisiaj parada będzie niezwykła, pójdzie z nami marsz z Kijowa

Marsz rozpoczął się pod Pałacem Kultury i Nauki, a następnie ruszył w kierunku ulicy Marszałkowskiej, Waryńskiego, Armii Ludowej, Niepodległości, Chałubińskiego, Jana Pawła II i Świętokrzyską, kierując się do Parku Świętokrzyskiego. 

- Ta parada będzie jak co roku: będziemy razem w radości, solidarności, będziemy razem w tolerancji (...) Czasy są niezwykłe, za naszą wschodnią granicą trwa wojna i w związku z tym dzisiaj parada będzie niezwykła, dlatego, że pójdzie z nami także marsz równości z Kijowa - witał zgromadzonych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Jest olbrzymia większość Polek i Polaków, którzy mają otwarte głowy, którzy są tolerancyjni, europejscy i którzy mają olbrzymi szacunek dla absolutnie wszystkich - podkreślał.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Konferencja założycielska partii Marianny Schreiber Mam Dość w WarszawieMarianna Schreiber będzie miała własną platformę podczas Parady Równości

Marsz Równości 2022. Na miejscu znajduje się m.in. Marianna Schreiber

Zgromadzonych powitała także członkini Komisji Europejskiej Helena Dalli, która przywołała strzelaninę, do której doszło w nocy z piątku na sobotę w pod klubem dla osób LGBT, znajdującym się w centrum Oslo. - Nikt nie będzie bezpieczny, dopóki my wszyscy nie będziemy bezpieczni. Dwie osoby zginęły, wiele zostało rannych w 50. rocznicę dekryminalizacji homoseksualności w Norwegii. Nie możemy pozwolić na to, by takie sytuacje się zdarzały. Każde państwo członkowskie UE musi mieć przepisy przeciwko przestępstwom z nienawiści i mowie nienawiści - mówiła.

Następnie głos zabrała także przedstawicielka KyivPride Lenny Emson, która podziękowała za obecność i solidarność z Ukrainą. - Wojna nie rozróżnia, wszyscy giniemy tak samo - mówiła. 

Tymczasem wśród osób znajdujących się na marszu obecna jest także Marianna Schreiber. Liderka nowopowstałej partii Mam Dość 2023, a prywatnie żona ministra PiS Łukasza Schreibera zamieściła w mediach społecznościowych krótkie nagranie. Aspirująca polityczka, siedząc na dachu limuzyny, wymachuje flagą LGBT w jednej ręce, w drugiej trzymając flagę z logiem własnego ugrupowania. Przypomnijmy, że jeszcze cztery lata temu kobieta zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcie dziewczynki z tęczową torbą, podpisując je słowami: "Won z mojego miasta".

Marianna SchreiberSchreiber członkinią Nowoczesnej? Sprzeczne doniesienia z partii

Więcej o: