Szabda. Ciało 2-letniego dziecka od dawna leżało na łóżku. RMF FM: Zatrzymano ojca, matka w szpitalu

Policja zatrzymała 33-letniego mężczyznę w związku z odkryciem zwłok około dwuletniego dziecka pozostawionych w domu jednorodzinnym w miejscowości Szabda (woj. kujawsko-pomorskie) - informuje RMF FM. Reporterzy podają, że chodzi o ojca dziecka. Policja ustaliła też miejsce pobytu 27-letniej matki: jest w szpitalu, tuż po porodzie szóstego dziecka.

Do makabrycznego odkrycia doszło w miejscowości Szabda (pow. brodnicki). Kobieta, która wynajmowała dom jednorodzinny małżeństwu z dziećmi pojechała tam w czwartek (23 czerwca), zaalarmowana przez ekipę remontową. Na miejscu nie zastała rodziny, której wynajmowała dom.  Natomiast odkryła zwłoki małego dziecka. - Było to dziecko płci żeńskiej w wieku około 2 lat - poinformowała "Czas Brodnicy" asp. sztab. Agnieszka Łukaszewska z brodnickiej policji.

Ciało dziecka było w stanie znacznego rozkładu.

Szabda. 27-letnia matka jest w szpitalu. Właśnie urodziła szóste dziecko

Stacji RMF FM udało się ustalić, że w związku ze sprawą zatrzymano 33-letniego mężczyznę. Jak nieoficjalnie przekazał reporter Kuba Kaługa, to prawdopodobnie ojciec dziecka, który wcześniej wraz z 27-letnią żoną wynajmował dom jednorodzinny w Szabdzie. Wszystko wskazuje na to, że martwa dziewczynka była ich córką, ale nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia. 

Przesłuchanie zatrzymanego mężczyzny było w piątek (24 czerwca) niemożliwe, ponieważ był pijany. - Miał półtora promila alkoholu w organizmie - przekazał dziennikarzowi RMF FM Jarosław Kilkowski z Prokuratury Okręgowej w Toruniu. Mężczyźnie w chwili zatrzymania towarzyszył 2-letni chłopiec, który teraz trafił do domu dziecka.

Policja ustaliła też miejsce pobytu matki. Jak się okazuje, 27-latka urodziła wczoraj w szpitalu w Warszawie szóste dziecko. Pozostałym trojgiem dzieci opiekują się obecnie dziadkowie. 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Przerażeni rodzice podbiegli do policjantów z siną 3-latką. Dziecko udało się uratować

Szabda. Martwe dziecko leżało na łóżku. Prokuratura ustala okoliczności jego śmierci

Agnieszka Łukaszewska z Komendy Powiatowej Policji w Brodnicy powiedziała TVN24, że zgłoszenie o znalezieniu zwłok wpłynęło w czwartek (23 czerwca) około godz. 18. Właścicielka nieruchomości dowiedziała się o martwym dziecku od ekipy budowlanej, która remontowała dach domu. - Dziecko leżało na łóżku - powiedziała policjantka.

Na miejscu zdarzenia lekarz potwierdził, że w domu znajdują się zwłoki w stanie znacznego rozkładu. Dziecko zmarło co najmniej dwa tygodnie wcześniej.

Sprawą zajmuje się prokuratura, która będzie próbowała ustalić, jak doszło do śmierci 2-letniej dziewczynki.

W piątek po południu RMF FM podało, że prokuratura ma wstępny wynik sekcji zwłok dziecka. Jednak nie będzie go na razie ujawniać ze względu na dobro śledztwa. Planowane są także kolejne badania, które przybliżą śledczych do okoliczności śmierci dziecka

Rodzina z Szabdy od 2015 r. była pod opieką Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brodnicy. Ostatnia wizyta pracownika socjalnego u tej rodziny odbyła się pod koniec maja. - Nic nie wskazywało na to, żeby cokolwiek się zadziało niepokojącego. Gromadka dzieci była, ale nic dysfunkcyjnego - powiedziała TVN24 Wiesława Jaranowska, kierowniczka ośrodka.

policja, zdjęcie ilustracyjneWynajęła dom, znalazła w nim zwłoki dziecka. Policja szuka małżeństwa

Jesteś świadkiem przemocy lub masz podejrzenia, że komuś dzieje się krzywda?

Osoby, które mieszkają w sąsiedztwie osób, które podejrzewają o stosowanie przemocy, powinny pomóc potencjalnym ofiarom na kilka sposobów. Warto reagować zwłaszcza wtedy, gdy: słyszysz awantury, krzyki, płacz lub nietypowe hałasy.

Świadkowie przemocy mogą porozmawiać z osobą krzywdzoną i zaoferować jej pomoc lub bezpośrednio zgłosić swoje podejrzenia na policję, do Ośrodka Pomocy Społecznej lub na Niebieską Linię, dzwoniąc pod numer 800 12 00 02. Warto pamiętać, że osoba krzywdzona często kryje sprawcę ze wstydu lub strachu - to jednak nie powinno zniechęcać do działania.

"Namawiamy do przyjrzenia się takim sytuacjom i udzielenia pomocy w celu przerwania przemocy. Weźmiesz wtedy udział w bardzo ważnym etapie przeciwdziałania przemocy - w interwencji. Twoja interwencja może zapoczątkować proces wychodzenia z przemocy osoby pokrzywdzonej, ale przede wszystkim może pomóc zapewnić jej bezpieczeństwo" - apeluje Niebieska Linia. 

Dziecko w samochodzie (zdjęcie ilustracyjne)Spędził kilka godzin w zamkniętym aucie. Półtoraroczny chłopiec zmarł

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: