Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 - jedyny taki program certyfikacyjno-rozwojowy dla szkół!

Od 1 czerwca 2022 r. placówki oświatowe z całego kraju mogą zgłaszać się do pionierskiego programu certyfikacyjnego z zakresu zdrowia psychicznego. Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 to okazja do wyjątkowej pracy z uczniami i uczennicami połączona z niestandardowymi aktywnościami angażującymi także nauczycieli i rodziców. Dlaczego warto zgłosić swoją placówkę? Jakie korzyści czekają na uczestników Programu w zbliżającym się roku szkolnym?

Program certyfikacyjno-rozwojowy, prowadzony jest przez Fundację „Instytut Edukacji Pozytywnej" od ponad 6 lat i niezmiennie jest całkowicie bezpłatny. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 1300 placówek z terenu całej Polski. Jak mówią przedstawiciele szkół - warto rozpocząć przygodę z Programem. Tylko uwaga! Potem trudno z niego zrezygnować. Szkoła Myślenia Pozytywnego, pozwala zadbać nie tylko o uczniów i uczennice, ale także o zdrowie psychiczne nauczycieli i rodziców, którzy stanowią równie ważną grupę w Programie.

W tym roku Partnerem Strategicznym Programu Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 jest firma Epson, która wyposaży 300 placówek w urządzenia wielofunkcyjne EcoTank. Ten najtańszy w eksploatacji sprzęt (koszt wydruku zaczyna się od mniej niż 1 r za A4) pozwoli nauczycielom na drukowanie np. materiałów edukacyjnych na potrzeby warsztatów w odpowiedniej ilości, jakości oraz w w sposób przyjazny dla środowiska.

Szkoła Myślenia Pozytywnego zdobyła zaufanie nauczycieli, uczniów (nawet kandydatów na uczniów), rodziców, władz samorządowych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie materiały do pracy, nieocenione wsparcie, spotkania superwizyjne i motywację do działania

- mówi Ewa Zbiegień, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczebrzeszynie.

 Udział w Programie, współpraca z najwyższej klasy ekspertami pokazało mi, że pozytywne nastawienie do życia, ludzi pomaga w osiąganiu celów, daje siłę do działania. Wiem, ze zawsze mam do kogo się zwrócić (do Fundacji) i nigdy nie zostałam bez pomocy, wsparcia

- Urszula Jarosz-Rek, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 w Warszawie.

Kompetencje, fantastyczne pomysły, ciepłe serca i czas dla innych to z pewnością dewiza tego programu. Żal nie skorzystać! Program Szkołą Myślenia Pozytywnego 2.0 jest wspaniałym początkiem kształtowania zmian, które niosą ze sobą radość, wiarę i nadzieję na coraz lepszą edukację!

- Dorota Józefowicz, Szkołą Podstawowa nr 1 w Nidzicy.

Od 1 czerwca 2022 r. placówki oświatowe z całego kraju mogą zgłaszać się do pionierskiego programu certyfikacyjnego z zakresu zdrowia psychicznegoOd 1 czerwca 2022 r. placówki oświatowe z całego kraju mogą zgłaszać się do pionierskiego programu certyfikacyjnego z zakresu zdrowia psychicznego fot. materiały prasowe

W Epson, poza akcjami na skalę globalną, angażujemy się także w pozytywne działania na rzecz społeczności, w których żyjemy. Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 jest świetną inicjatywą, która Dokładnie trafia w nasze wartości. Cieszymy się, że udostępniając nasz sprzęt, możemy mieć udział w długofalowym budowaniu tolerancji dialogu i budowy wzajemnego zrozumienia - powiedziała Ewa Pytlak, Marketing Coordinator w Epson.

Biorąc pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość i potrzeby współczesnych dzieci i młodzieży, a także badania opracowane przez ekspertów współpracujących z Instytutem Edukacji Pozytywnej, w roku szkolnym 2022/2023, całość Programu Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 zostanie poświęcona komunikacji międzykulturowej i rozwiązywaniu konfliktów w środowisku szkolnym. W ramach planowanych działań całe społeczności szkolne, będą miały okazję rozwijać i doskonalić kompetencje związane z funkcjonowaniem w grupach polsko-ukraińskich. Ta część programu będzie uwzględniała rozwijanie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży poprzez budowanie poczucia bezpieczeństwa i lepszego zrozumienia, dzięki poznawaniu swoich kultur i nauce wspólnego funkcjonowania w nowej rzeczywistości.

Program Instytutu Edukacji Pozytywnej to unikatowy na skalę nie tylko polską Program, który uczy nas uważności tak niezbędnej w procesie kształtowania młodego człowieka, ale jednocześnie eksperci Fundacji dbają o nas – dorosłych - nauczycieli, rodziców, pedagogów. Program odpowiada na zmieniającą się rzeczywistość zarówno edukacyjną, wychowawczą, profilaktyczną, ale przede wszystkim reaguje na zmiany społeczne i nowe wyzwania jakie stoją przed szkołami. Z punktu widzenia psychologa mogę tylko polecić udział w Programie i zapewnić, ze to będzie najlepsze działanie jakie możemy zrobić dla siebie i naszych uczniów i uczennic 

- dr Maciej Ciechomski, psycholog Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Drugi moduł Szkoły Myślenia Pozytywnego 2.0, będzie wspierał powstanie i wdrożenia do efektywnego funkcjonowania Szkolnych Klubów Mediacji i Komunikacji, jako miejsc wspierających dobrostan psychiczny młodych osób. W ten sposób chcemy zadbać o poczucie bezpieczeństwa i przestrzeń do rozwoju samodzielności i odpowiedzialności zarówno pod kątem relacji społecznych, jak i działań edukacyjnych.

 

Razem możemy zadbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce- dołączcie do Szkoły Myślenia Pozytywnego 2.0 i stańcie się częścią zmiany w myśleniu o edukacji i profilaktyce!

Istotne jest, że Program jest całkowicie bezpłatny dla każdej placówki, a zgłosić do niego może się szkoła z każdego miejsca w kraju. W ramach Programu uzyskują one pakiet korzyści, w ramach którego m. in. otrzymają:

1. Gotowe zestawy do pracy w grupach międzykulturowych (polsko-ukraińskich) w zakresie:

· Integracja i adaptacja

· Projekty naukowe zgodne z podstawą programową

· Nauka języków obcych w środowisku międzykulturowym

· Nauka przedmiotów ścisłych w środowisku międzykulturowym

· Kompetencje psychospołeczne w środowisku międzykulturowym

· Funkcjonowanie w grupie wielokulturowej (poznawanie siebie nawzajem).

2. Zestaw materiałów drukowanych w zakresie:

· Pozytywnej komunikacji w edukacji (z uwzględnieniem elementów Komunikacji bez Przemocy)

· Mediacji w edukacji.

3. Sprzęt do wyposażenia Klubu (w tym drukarki Epson EcoTank dla 300 placówek ).

4. Pomoce biurowo- artystyczne i edukacyjne.

Rekrutacja do bezpłatnego Programu Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0 rusza 1 czerwca 2022 i będzie trwała do końca miesiąca. Zgłoszenia można dokonać za pomocą formularza dostępnego na stronie: https://programsmp.pl/