Mielno. Na plaży pojawił się mors. "To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Bałtyku"

W czwartek rano na dzikiej plaży w pobliżu Mielna k. Koszalina (woj. zachodniopomorskie) znaleziono morsa. To nietypowe miejsce dla tego zwierzęcia. Zwyczajowym terenem występowania morsów są wybrzeża Arktyki.

Na mieleńskiej plaży znaleziono morsa. "To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Bałtyku." - pisze na Facebooku "Puls Mielna". O nietypowym plażowiczu opowiedziała wyborczej.pl dr Iwona Pawliczka vel Pawlik, kierowniczka Stacji Morskiej w Helu.

Zobacz wideo Greenpeace na Bałtyku protestuje przeciwko transportowi rosyjskiej ropy

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Mielno. Na plaży znaleziono morsa arktycznego

O obecności nietypowego gościa na mieleńskiej plaży został poinformowany Błękitny Patrol WWF oraz pracownicy Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu. 

O morsie piszą też lokalne media.

"Dziś na mieleńskiej plaży pojawił się prawdziwy... mors. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w historii Bałtyku. Podobno chciał zobaczyć, czy jego pomnik przy ul. Kościuszki ma się dobrze. Inna wersja jest taka, że pomyliły mu się daty, bo chciał pojawić się na Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie" - żartuje portal Puls Mielna.

Zwierzę jest już pod opieką specjalistów. Zanim wyruszy w drogę do domu, musi nabrać sił.

Mors arktyczny w Mielnie. Gdzie występuje to zwierzę?

Mors arktyczny to drapieżny ssak morski. Współcześnie jest jedynym przedstawicielem rodziny morsowatych. Kiedyś był to liczny gatunek. Dawniej mors pełnił ważną rolę w życiu mieszkańców Arktyki, którzy polowali na zwierzęta, wykorzystując nie tylko ich mięso, ale także skóry, tłuszcz, charakterystyczne duże kły oraz kości.

Morsy można spotkać - poza Mielnem - w wodach przybrzeżnych Arktyki - wzdłuż Ameryki Północnej i Rosji. Zwierzęta preferują płytkie wody, przy lodowych wybrzeżach. Często pływają też na krach.

Temperatura wody w Bałtyku w okolicach Mielna wynosiła w czwartek 15 st. Celsjusza

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: