Leszno. "Diabełek pyłowy" uchwycony na parkingu. Wygląda jak tornado, ale to nie to samo [WIDEO]

Jednemu z mieszkańców Leszna (woj. wielkopolskie) udało się uchwycić niezwykłe zjawisko, jakim jest "diabełek pyłowy". Zaobserwował je na parkingu przed sklepem, a nagranie opublikował w sieci. "Diabełek pyłowy" przypomina wyglądem trąbę powietrzną, tworzy się nad nagrzanymi powierzchniami.

"Diabełek pyłowy" pojawił się w Lesznie (województwo wielkopolskie) w środę (22 czerwca) po godzinie 14. Jeden z kierowców zarejestrował to zjawisko na parkingu w pobliżu galerii handlowej.

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Leszno. "Diabełek pyłowy" na parkingu [WIDEO]

Nagranie z Leszna zostało przesłane m.in. "Głosowi Wielkopolskiemu" przez siostrę autora nagrania. Jak wyjaśnia portal, kierowca jechał Alejami Konstytucji 3 Maja, kiedy na placu przy pasażu obok Galerii Leszno zobaczył słup wirującego pyłu. 

Na nagraniu opublikowanym w sieci m.in. przez Telewizję Leszno widzimy coś, co do złudzenia przypomina trąbę powietrzną

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dziecko zamknięte w samochodzie (zdjęcie ilustracyjne)Szczecin. 1,5-roczny Szymon zmarł w rozgrzanym aucie. Rusza śledztwo

"Diabełek pyłowy" wygląda jak tornado, ale to nie to samo 

"Dust devil", czyli diabełek lub wir pyłowy jest zjawiskiem krótkotrwałym i raczej niewielkich rozmiarów. Tworzy się zazwyczaj nad powierzchniami, które zostały silnie nagrzane przez słońce. Ciepło unosi się do atmosfery, a warstwa powietrza staje się "niestabilna". W związku z kumulacją energii powstają "pióropusze powietrzne". Mogą one spowodować rotację mas powietrza, a te, w konsekwencji, do powstania wiru. 

Upał (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. Przed nami upalny weekend. IMGW ostrzega. Czy będą burze?

Choć "diabełki pyłowe" wyglądają groźnie, zazwyczaj trwają od kilku sekund do pięciu minut, bardzo rzadko zdarza się, że nawet do godziny. Większość wirów nie przekracza 30 metrów wysokości, a wiatr rozpędza się w nich do ok. 40 kilometrów na godzinę, przy najsilniejszych zjawiskach - do 80 km/h - wyjaśnia Światowa Organizacja Meteorologiczna

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: