Polacy chcą liberalizacji prawa aborcyjnego. Na wsi większe poparcie niż w małych miastach [SONDAŻ]

Z najnowszego badania IBRiS dla Radia Zet wynika, że większość Polaków chce liberalizacji prawa aborcyjnego. Największe poparcie ten postulat ma wśród osób po 30 roku życia. W środę w Sejmie rozpoczną się obrady nad obywatelskim projektem w tej sprawie.

W sondażu przeprowadzonym dla Radia Zet ankieterzy z IBRiS pytali respondentów, czy są za liberalizacją prawa aborcyjnego w Polsce. 61,8 proc. pytanych popiera ten postulat. Jak się okazuje, to nie najmłodsza grupa dorosłych Polaków jest w tej sprawie najbardziej progresywna.

Zobacz wideo Gawkowski: Jestem katolikiem i uważam, że legalna aborcja wpisuje się w nurt myślenia prawno-człowieczego

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Większość Polaków za liberalizacją prawa antyaborcyjnego

Prawo antyaborcyjne w Polsce jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w tej części świata. Było tak jeszcze zanim Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kobiety nie będą mogły już przerywać ciąży w polskich szpitalach z powodu wady płodu. Tak utrudniony dostęp do aborcji jest sprzeczny z zaleceniami WHO.

Zmiana tego stanu rzeczy, czyli legalna aborcja na żądanie do 12. tygodnia ciąży, to najważniejszy punkt obywatelskiego projektu "Legalna aborcja. Bez kompromisów", pod którym podpisało się 200 tys. osób.

W środę nad projektem będzie obradował Sejm, wcześniej jednak ankieterzy IBRiS o zdanie zapytali Polaków. Badanie przeprowadzono między 17 a 18 czerwca na grupie 1100 osób.

W sumie postulat liberalizacji prawa antyaborcyjnego popiera 61,8 proc. respondentów. 38,2 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie popiera taką zmianę, a 23,6 - że raczej popiera. Przeciwnych liberalizacji było 26,7 proc. pytanych. W grupie najmłodszych respondentów (18-29) było aż 40 proc. przeciwników liberalizacji prawa aborcyjnego. Bardziej progresywne okazały się osoby po 30.

14,6 proc. pytanych było zdecydowanie przeciwnych, a 12,1 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie". Niezdecydowanych było 11,5 proc.

Dostęp do aborcji jest częściej popierany przez kobiety. Za liberalizacją jest 63 proc. pytanych kobiet i 60 proc. mężczyzn. W grupie między 30 a 39 rokiem życia poparcie dla liberalizacji przepisów sięga niemal 99 proc.

Liberalizacja przepisów antyaborcyjnych cieszy się większym powodzeniem na wsi (63 proc.) niż w małych miastach - tam postulat popiera 61 proc. badanych. Dostępności aborcji chce najwięcej osób z miast powyżej 250 tys. - tam liberalizacja ma 69 proc. zwolenników.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: