Pogoda długoterminowa. Lipiec 2022 najbardziej upalny od lat. Nie zabraknie też burz

Lipiec ma być najbardziej upalny od lat. Fale upałów będą przerywać silne burze. Jak wygląda pogoda długoterminowa na pierwszą połowę wakacji?

W lipcu możemy spodziewać się licznych burz, jednak to nie one najbardziej uprzykrzą nam życie. Meteorolodzy zapowiadają upały, jakich w pierwszej połowie wakacji nie doświadczyliśmy. Najgoręcej, zgodnie z prognozą długoterminową, będzie na południu i w centrum Polski.

Zobacz wideo "Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych". W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda długoterminowa na lipiec. Temperatury ponad normę

Według IMGW w całym kraju w lipcu występować będą temperatury wyższe od wieloletniej normy.

"Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej" - zapowiada IMGW, jednak warto pamiętać, że ta prognoza ma charakter orientacyjny - na razie trudno precyzyjnie przewidzieć lipcową aurę.

Także z amerykańskiego modelu CFS wynika, że w lipcu pogoda będzie dawać nam w kość. Dynamiczne zmiany - od nieznośnych upałów po burze - mogą być bardzo obciążające dla naszych organizmów. Polska będzie pozostawać pod wpływem wyżów ze wschodu oraz niżów z zachodu i południa Europy, jak wynika z danych CFS zaprezentowanych przez portal fanipogody.pl

Gorących, a właściwie upalnych dni, ma być znacznie więcej niż w czerwcu. Dodatkowo sytuację będzie pogarszać wilgotne powietrze. Ochłodzenie może się pojawiać, kiedy do Polski napłynie powietrze polarnomorskie z północnego Atlantyku. Jeśli chodzi o opady - to najtrudniejszy element do przewidzenia z takim wyprzedzeniem, jednak na podstawie dostępnych materiałów już można stwierdzić, że mogą nas czekać ulewy z opadami powyżej normy.

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych. 

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: