Pogoda. Burze niemal w całej Polsce. IMGW wydał alerty dla niektórych regionów

Pogoda w Polsce we wtorek przyniesie spore ochłodzenie w porównaniu do ostatnich upalnych dni. Ponadto w niemal całym kraju przewidywane są burze. Najintensywniejszych zjawisk możemy spodziewać się na wschodzie kraju. IMGW wydał żółte alerty meteorologiczne.

"W dzień pochmurno oraz przelotne opady deszczu. We wschodniej połowie kraju burze z sumą opadu do 15-25 mm. Temperatura od 14 st. C na Suwalszczyźnie do 23 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 55 km/h, w burzach do 70 km/h, północno-zachodni" - zapowiadali na Twitterze synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek rano. 

Pogoda. Burze niemal w całej Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia dla kilku regionów 

"Dziś burze możliwe są niemal w całym kraju. Na ogół będą one rozproszone, a zjawiska im towarzyszące nie będą intensywne. Największa szansa na rozwój groźniejszych burz dotyczy wschodu kraju od Mazur i Podlasia po wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę" - czytamy w kolejnym wpisie instytutu. 

Zobacz wideo Czym się różni pogoda od klimatu? „Są jak nastrój kontra charakter"

Choć burze we wtorek prognozowane są praktycznie w całej Polsce, zjawiska meteorologiczne będą najintensywniejsze na wschodzie i to właśnie dla wschodnich regionów obowiązywać będą alerty IMGW. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami wydano dla województw:

  • warmińsko-mazurskiego (powiaty: gołdapski i olecki),
  • podlaskiego (powiaty: suwalski, Suwałki i sejneński). 

Więcej informacji na temat prognozy pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda na dzisPogoda na dziś - wtorek 21 czerwca. Chłodniej, zachmurzenie i burze

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w wymienionych regionach spadnie 25 mm do 35 mm opadów. Będą im towarzyszyć porywy wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Ponadto IMGW wydał też alerty pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Te obowiązują w województwach:

  • warmińsko-mazurskiego (powiaty: szczycieński, piski, mrągowski, kętrzyński, giżycki, węgorzewski, ełcki), 
  • podlaskiego (oprócz powiatów, dla których obowiązują alerty przed silnym deszczem z burzami, 
  • mazowieckiego (wschodnie powiaty), 
  • lubelskiego, 
  • podkarpackiego (powiaty: stalowowolski, niżański, leżajski, przeworski, jarosławski i lubaczowski).

Upały w Hiszpanii, czerwiec 2022Fala upałów w Europie. Rekordowe 43 st. C we Francji. We Włoszech susza

Prognozuje się burze z opadami deszczu od 10 do 15 mm. Miejscami spadnie grad. Wyładowaniom i opadom towarzyszyć będą porywy wiatru do 75 kilometrów na godzinę. Wszystkie alerty będą ważne do godz. 19

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: