Media: Arcybiskup Głódź usunięty z grona członków prestiżowego zakonu. Należał do niego od ponad 20 lat

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został usunięty z grona członków zakonu Kawalerów Maltańskich. Duchowny należał do struktur zakonu od 2000 roku.

Abp Sławoj Leszek Głódź był honorowym członkiem Związku Polskich Kawalerów Maltańskich i Zakonu Maltańskiego przez ponad 21 lat. Jak donosi Onet, na początku bieżącego roku Głódź został usunięty z grona tego prestiżowego zakonu. Informację tę potwierdził Tomasz Tarnowski, rzecznik prasowy Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, który jest oficjalną organizacją Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Polsce.

Kawalerowie Maltańscy nie potwierdzają jednak doniesień, że decyzja może mieć związek z karami, które w ubiegłym roku na Głódzia nałożył Watykan. Stolica Apostolska zbadała i potwierdziła zaniedbania duchownego w kierowaniu archidiecezją gdańską.

Abp Głódź z karą za zaniedbania. W tle zarzuty o tuszowanie pedofilii

Jak informowaliśmy w marcu ubiegłego roku, państwowa komisja ds. pedofilii skierowała do prokuratury zawiadomienie o zaniechaniu niezwłocznego poinformowania organów ścigania o podejrzeniu popełniania przestępstwa o charakterze seksualnym na szkodę małoletniego poniżej lat 15. W połowie maja gdańscy śledczy odmówili jednak wszczęcia śledztwa w sprawie abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Również w marcu ubiegłego roku Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że Stolica Apostolska ukarała arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia za tuszowanie nadużyć seksualnych w podległych mu diecezjach. Duchowny otrzymał nakaz zamieszkania poza swoją diecezją, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć. 

Kary zostały wymierzone na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz motu proprio (dekretu papieskiego) Papieża Franciszka Vos estis lux mundi (Wy jesteście światłem świata). Wiele kontrowersji wzbudził nakaz wpłacenia "odpowiedniej sumy" na rzecz Fundacji św. Józefa. Ks. dr Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, potwierdził, że to duchowny zadecyduje, jaka będzie wysokość "odpowiedniej sumy", którą wyłoży z własnego majątku. Abp. Głódź wykonał przelew na konto fundacji pod koniec kwietnia. Nie ujawniono jednak, jaką kwotę przekazał.

Abp. Głódź z nową funkcją. Został sołtysem

W czerwcu 2021 roku Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w Piaskach na Podlasiu. Objęcie przez Głódzia nowej funkcji wywołało wiele kontrowersji. Tomasz Terlikowski mówił, że "granica śmieszności została tu przekroczona". Publicysta dodał, że objęcie przez abp. Głódzia stanowiska sołtysa jest kontrowersyjne przynajmniej z kilku powodów. - Przede wszystkim dlatego, że artykuł 285, paragraf 3. Kodeksu kanonicznego zakazuje pełnienia funkcji świeckich przez duchownych - powiedział.

Jednak, jak mówił duchowny, funkcja sołtysa jest funkcją społeczną, "nie rządową, ani nawet samorządową".

Zobacz wideo "Ten cały przeklęty dwór watykański trzeba rozsadzić"
Więcej o: