Nadmierna ekspozycja na słońce może nas narazić nie tylko na oparzenia, ale także szybsze starzenie się skóry, przebarwienia i zmarszczki, nowotwory skóry (w tym czerniaka), obniżenie odporności biologicznej oraz zaćmę.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Indeks UV to międzynarodowy standard pomiaru promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez słońce danego dnia, w określonym miejscu. Skala indeksu zawiera się między 0 a 16 i dzieli się na pięć zakresów: poziom niski (2 i mniej), umiarkowany (3-5), wysoki (6-7), bardzo wysoki (8-10) i ekstremalny (11 i więcej). "Im wyższa wartość UVI, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia rumienia i poparzeń skóry i tym szybszy czas ich pojawienia się" - wyjaśnia w swoim artykule Julita Biszczuk-Jakubowska z Zakładu Monitorowania Jakości Powietrza, IMGW-PIB.
IMGW prognozuje, że w sobotę przy bezchmurnym niebie indeks UV na południu Polski wyniesie 8, a w pozostałej części kraju 7. Na krańcach południowych - głównie w Tatrach - możliwy nawet 9 stopień.
Prognoza indeksu UV (18.06.2022 r.) dla bezchmurnego nieba IMGW
Przy zachmurzeniu indeks UV na południu wyniesie 8 (w Tatrach 9), na zachodzie i w centrum kraju 7, zaś na północnym wschodzie będzie dość niski - na poziomie 2-4.
Prognoza indeksu UV (18.06.2022 r.) z zastosowaniem prognozy zachmurzenia IMGW
Ekspertka IMGW podkreśla, że w sezonie letnim powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ryzyko związane z promieniowaniem ultrafioletowym. Wskazuje, jak możemy się chronić:
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>