W sobotę lepiej unikaj słońca. Wysoki indeks UV w prawie całej Polsce. IMGW ostrzega

Sobota (18 czerwca) będzie bardzo upalna. Najgorętsza - na zachodzie Polski, gdzie temperatura może sięgnąć nawet 33 stopni C. Pogoda będzie zachęcała do opalania, ale ze słońcem trzeba uważać. IMGW dla dużej części kraju prognozuje bardzo wysoki indeks UV.

Nadmierna ekspozycja na słońce może nas narazić nie tylko na oparzenia, ale także szybsze starzenie się skóry, przebarwienia i zmarszczki, nowotwory skóry (w tym czerniaka), obniżenie odporności biologicznej oraz zaćmę.

Pogoda na dziśPogoda na dziś - sobota 18 czerwca. Rozpoczyna się fala upałów

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Co to jest indeks UV?

Indeks UV to międzynarodowy standard pomiaru promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez słońce danego dnia, w określonym miejscu. Skala indeksu zawiera się między 0 a 16 i dzieli się na pięć zakresów: poziom niski (2 i mniej), umiarkowany (3-5), wysoki (6-7), bardzo wysoki (8-10) i ekstremalny (11 i więcej). "Im wyższa wartość UVI, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia rumienia i poparzeń skóry i tym szybszy czas ich pojawienia się" - wyjaśnia w swoim artykule Julita Biszczuk-Jakubowska z Zakładu Monitorowania Jakości Powietrza, IMGW-PIB.

Nogi na hamakuŚwięta i dni wolne od pracy 2022. Kiedy zaplanować najlepiej urlop?

IMGW: Bardzo wysoki indeks UV w południowej Polsce. Prognoza na sobotę 18 czerwca

IMGW prognozuje, że w sobotę przy bezchmurnym niebie indeks UV na południu Polski wyniesie 8, a w pozostałej części kraju 7. Na krańcach południowych - głównie w Tatrach - możliwy nawet 9 stopień.

Prognoza indeksu UV (18.06.2022 r.) dla bezchmurnego niebaPrognoza indeksu UV (18.06.2022 r.) dla bezchmurnego nieba IMGW

Przy zachmurzeniu indeks UV na południu wyniesie 8 (w Tatrach 9), na zachodzie i w centrum kraju 7, zaś na północnym wschodzie będzie dość niski - na poziomie 2-4.

Prognoza indeksu UV (18.06.2022 r.) z zastosowaniem prognozy zachmurzeniaPrognoza indeksu UV (18.06.2022 r.) z zastosowaniem prognozy zachmurzenia IMGW

Zobacz wideo Ze słońcem nie ma żartów. Jak radzić sobie z upałami?

Jak chronić się przed promieniowaniem UV?

Ekspertka IMGW podkreśla, że w sezonie letnim powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ryzyko związane z promieniowaniem ultrafioletowym. Wskazuje, jak możemy się chronić:

  • Niski indeks UV - możemy bezpiecznie przebywać na zewnątrz bez konieczności ochrony.
  • Umiarkowany i wysoki indeks UV - w godzinach południowych starajmy się przebywać w cieniu; zakryjmy skórę, załóżmy okulary przeciwsłoneczne i stosujmy krem z filtrem.
  • Bardzo wysoki i ekstremalny indeks UV - unikajmy przebywania na zewnątrz w godzinach południowych, a jeśli to niemożliwe, starajmy się pozostać w cieniu. Obowiązkowe są krem z wysokim filtrem, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy i osłonienie ciała.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: