Zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, opolskie - w tych województwach obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałami. Na zachodzie Polski termometry pokażą ponad 33 stopnie Celsjusza, w niedzielę miejscami może to być nawet 36 stopni. Najcieplej będzie na krańcach zachodnich.
Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Synoptycy IMGW informują, że za wysoką temperaturę spowoduje ciepłe zwrotnikowe powietrze, które dotrze nad Polskę w sobotę. W całym kraju będzie słonecznie. W centralnych i wschodnich częściach kraju temperatura wyniesie od 20 stopni Celsjusza do 26 stopni. Niewielki deszcz może spaść na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie.
"W Polsce zachodniej już od godzin porannych występować będzie umiarkowane obciążenie organizmu człowieka gorącem, które utrzymywać się będzie do godzin wieczornych. Przejściowo w ciągu dnia zaznaczy się tam silny stres gorąca, po południu występować będzie odczucie duchoty. Umiarkowane obciążenie organizmu gorącem występować będzie również w najcieplejszej porze dnia w Polsce południowej i środkowej, z wyjątkiem wybrzeża (gdzie zaznaczać się będzie ochładzający wpływ umiarkowanego i dość silnego, porywistego wiatru) i wschodniej części kraju, gdzie gorące powietrze zacznie napływać najpóźniej"- podaje Instytut.
Opady nie pojawią się w nocy z soboty na niedzielę. Nadchodząca noc będzie pogodna i bezchmurna w przeważających częściach kraju. Ostrzeżenia IMGW nie przestaną obowiązywać na zachodzie, tam temperatura w nocy przekroczy 18 stopni Celsjusza. - To będzie tak zwana noc tropikalna — wyjaśnia Michał Ogrodnik z IMGW, cytowany przez RMF FM.
W pozostałych częściach kraju temperatura minimalna w nocy wyniesie od 13 do 15 stopni Celsjusza na wschodzie i północnym-wschodzie, w centrum 17 stopni. Niedziela będzie upalna już w całej Polsce. Prognozy Instytutu podają, że temperatura wyniesie ponad 30 stopni Celsjusza. Wyjątkiem będzie północ kraju.
Właśnie z północy nad Polskę zacznie nadciągać chłodniejsze powietrze. Nad Bałtykiem będzie duża różnica temperatur. Na tych obszarach mogą występować gwałtowne burze i intensywne opady deszczu. Od poniedziałku synoptycy prognozują ochłodzenie.
Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne oraz prognozę pogody można sprawdzić na stronie IMGW.
Lekarze przypominają, aby w czasie upałów przyjmować dużo płynów, co pomoże uniknąć omdleń i zasłabnięć. Należy mieć jednak na uwadze, że nadmierne nawadnianie może prowadzić do przeciążenia serca. Ponadto dobrze jest nocą wietrzyć pokoje i wymuszać ruch powietrza, na przykład korzystając z wiatraka. Można też schładzać się zimnymi okładami.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>