Boże Ciało 2022. Czy w piątek można jeść mięso? Niektórzy biskupi udzielili dyspensy

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, które zawsze przypada w czwartek, w tym roku 16 czerwca. Osoby, które cieszą się długim weekendem np. przy grillu, mogą zastanawiać się, czy tego dnia mogą jeść mięso. Część biskupów udzieliła wiernym dyspensy, ale nie wszyscy.

Boże Ciało, czyli inaczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu katolickim i święto ruchome. Przypada na 60 dni po Wielkanocy - zwykle pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. W tym roku uroczystość obchodzimy w czwartek 16 czerwca. 

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Boże Ciało. Czy w piątek można jeść mięso? 

W związku z tym, że święto zawsze przypada w czwartek, nie brakuje chętnych do przedłużenia sobie weekendu, a pracownicy chętnie biorą w piątek urlop, by cieszyć się dłuższym czerwcowym wypoczynkiem. Nie jest tajemnicą, że jedną z ulubionych czynności wielu Polaków w takim przypadku jest grillowanie w gronie rodziny lub znajomych. Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy mogą zjeść mięso w piątek po Bożym Ciele. 

Zgodnie z kościelnymi przepisami piątki to dni pokutne (wspomnienie śmierci Jezusa na krzyżu) i obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jeśli jednak tego dnia wypada święto, biskupi często udzielają wiernym dyspensy. 

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dyspensa w piątek po Bożym Ciele. Gdzie obowiązuje? 

Dyspensy od zakazu spożywania mięsa w piątek udzieliło kilku biskupów. Mowa o archidiecezjach: warszawskiej, lubelskiej, przemyskiej i warszawsko-praskiej. "Na podstawie kanonu 87 § 1, uwzględniając treść kanonu 1250-1252 Kodeksu prawa kanonicznego, mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 17 czerwca 2022 roku" - czytamy w dekrecie na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: