Kraków. Wjechał hulajnogą na próg zwalniający, stracił panowanie nad pojazdem. 65-latek nie żyje

65-letni mężczyzna zginął w Krakowie w wypadku na hulajnodze elektrycznej. Kierujący wjechał na próg zwalniający i stracił panowanie nad pojazdem, po czym upadł na asfalt. Jego życia nie udało się uratować.

Do tragicznego wypadku doszło w środę (15 czerwca) około godz. 11 na ul. Zarzecze w Krakowie. 65-letni mężczyzna jadący hulajnogą elektryczną w kierunku ul. Lea wjechał na próg zwalniający i stracił panowanie nad jednośladem.

Wypadek w Olsztynie Olsztyn. 36-latek potrącony na hulajnodze. Jest nagranie policji

- Po chwili upadł na jezdnię, uderzając w asfalt głową. Na miejsce skierowano policjantów i pogotowie ratunkowe. Wypadek okazał się na tyle poważny, że pomimo reanimacji mężczyzna zmarł - przekazał w rozmowie z tvn24.pl młodszy aspirant Piotr Szpiech, oficer prasowy krakowskiej policji. Dodał, że sprawą zajęli się prokurator i biegły od spraw wypadków. - Będziemy wyjaśniać okoliczności tego zdarzenia - powiedział.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Kraków. Wypadek na hulajnodze elektrycznej. Kierujący był trzeźwy

"Gazeta Krakowska" podała, że w chwili wypadku mężczyzna był trzeźwy. Nie wiadomo, z jaką prędkością jechał. Z kolei funkcjonariusze, na których powołuje się Interia, zwrócili uwagę, że życie ofiary mógłby uratować kask na głowie, ale nie ma przepisów nakazujących używania takiego zabezpieczenia podczas jazdy na hulajnodze.

Zobacz wideo Hulajnogi elektryczne. Co wolno? Czego nie wolno? [Źródło: KWP Olsztyn]

Hulajnogi elektryczne. Dopuszczalna prędkość to 20 km/h

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni jechać drogą dla rowerów z prędkością nieprzekraczającą 20 km/h. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kierujący hulajnogą musi jechać wzdłuż drogi z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, przy której nie została poprowadzona ścieżka rowerowa. W takim wypadku może poruszać się po jezdni.

Zdjęcie ilustracyjne Grudziądz. Pędził na hulajnodze 50 km/h. Dostał mandat od grupy Speed

Jeśli jednak dopuszczalna prędkość na tej drodze jest większa niż 30 km/h, osoba jadąca hulajnogą powinna poruszać się drogą dla pieszych, zachowując przy tym szczególną ostrożność, dostosowując prędkość do prędkości pieszych poruszających się chodnikiem i w razie potrzeby ustępując im pierwszeństwa.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: