Małpia ospa w Polsce. Potwierdzono kolejnych sześć przypadków

W środę 15 czerwca poinformowano o wykryciu kolejnych sześciu zakażeń małpią ospą w Polsce. Liczba potwierdzonych przypadków tej choroby wzrosła do siedmiu.

- Wczoraj otrzymaliśmy wyniki dodatnich testów w kierunku małpiej ospy u sześciu pacjentów z naszego szpitala. O zakażeniu i chorobie można mówić wtedy, kiedy jest ona potwierdzona pozytywnym wynikiem testu, tak jest w tych przypadkach - poinformowała w rozmowie z WP.pl dr Grażyna Cholewińska-Szymańska - specjalistka chorób zakaźnych i ordynatorka w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Zobacz wideo Rok epidemii w Polsce. Ratownik wspomina najtrudniejsze momenty

Małpia ospa w Polsce. W szpitalu zakaźnym w Warszawie potwierdzono kolejne zakażenia

W związku z tym liczba pacjentów w Polsce, u których zdiagnozowano małpią ospę wzrosła do siedmiu. Jak przekazała dr. Cholewińska-Szymańska, infekcje potwierdzono zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. - Większość tych przypadków ma przebieg łagodny. Dwie osoby przechodzą chorobę dość ciężko, ale z dobrym rokowaniem - wyjaśniła.

Z ustaleń WP wynika również, że osoby z podejrzeniem zakażenia małpią ospą może być więcej. Pacjenci tacy mają przebywać w szpitalach w Szczecinie i Krakowie. Są oni w trakcie diagnostyki. 

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Wirus małpiej ospy - zdjęcie ilustracyjneMałpia ospa - czy może wywołać epidemię? WHO odpowiada

Małpia ospa. Pierwszy przypadek w Polsce wykryto u osoby, która wróciła z popularnej wyspy

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce odnotowano 10 czerwca. Informację tę podał mister zdrowia Adam Niedzielski. Niedawno jednak zakażony mężczyzna opuścił szpital w Warszawie. Pacjent przebywał w nim na 21-dniowej izolacji. Miał objawy o umiarkowanym charakterze. Małpią ospę stwierdzono u niego po pobycie na popularnej wśród turystów wyspie - Gran Canarii. 

Wirus małpiej ospy - zdjęcie ilustracyjneWHO rozważa zmianę nazwy "małpia ospa". "Dyskryminuje i stygmatyzuje"

Więcej o: