Kleszcze - jakie gatunki występują w Polsce i gdzie pojawiają się najczęściej? [MAPA KLESZCZY]

Kleszcze to pajęczaki, które potrafią uprzykrzyć czas spędzany w lasach czy parkach. Niestety osobniki te przenoszą wiele groźnych chorób zakaźnych. Które kleszcze w Polsce są najgroźniejsze? Gdzie występuje ich najwięcej?

W Europie, Azji i Ameryce Północnej występuje ponad 900 gatunków kleszczy. Najlepiej czują się one w ciepłym i wilgotnym klimacie, dlatego ich aktywność przypada właśnie na miesiące letnie. Żywią się krwią drobnych gryzoni, bydła, ptaków czy gadów, a także człowieka. Bez pożywienia kleszcze są w stanie przeżyć około dwóch lat. 

Zobacz wideo Płyn odstraszający kleszcze, który zrobisz w domu. Dwa proste przepisy

Kleszcz - jakie gatunki tych pajęczaków występują w Polsce? 

W Polsce kleszcze pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Ich szybszemu występowaniu sprzyja niezbyt mroźna zima. Największą aktywność przejawiają oczywiście w lecie. W naszym kraju występuje około 20 gatunków kleszczy, które dzieli się na miękkie (takie, które nie posiadają pancerza) i twarde (tu obecność pancerza zależy od płci). Tylko część z nich może być groźna dla człowieka.

Z kleszczy miękkich w Europie występuje tylko jeden gatunek - obrzeżek gołębień. Jego żywicielem są głównie gołębie. Ugryzienie takiego kleszcza może powodować reakcję alergiczną, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Poza tym nie przenoszą na człowieka chorób. 

Więcej informacji na temat kleszczy znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Z kleszczy twardych niebezpieczne są:

  • kleszcz pospolity - występuje w lasach i parkach (w wysokich trawach, krzewach) oraz atakuje zwierzęta i ludzi. Samice mają wielkość 4 mm, a samce 2,5 mm. Kleszcz pospolity potrafi przyczepić się do ubrania lub sierści zwierzęcia. Z punktu widzenia epidemiologicznego jest najniebezpieczniejszym gatunkiem, ponieważ przenosi choroby takie, jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza, gorączka Q czy babeszjoza ludzka;
  • kleszcz łąkowy - atakuje zwierzęta, które biegają po łąkach i terenach nadrzecznych. Są aktywne od lutego do pierwszych przymrozków, ale przy łagodnych zimach mogą być zagrożeniem przez cały rok. Mają charakterystyczny brązowy pancerz. Jest szczególnie niebezpieczny dla psów, u których wywołuje babeszjozę (zwaną psią malarią);
  • kleszcz jeżowy - atakuje zwierzęta żyjące w norach. Pojawia się od marca lub listopada. Może pojawić się w sierści psa lub kota, który lubi dostawać się w różne jamy. Kleszcz jest nosicielem boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu;
  • kleszcz psi - występuje głównie w południowej Europie, ale w Polsce też pojawia się w szczególnie ciepłe lata. Jest jedynym rodzajem kleszcza, który może osiedlić się i rozmnażać w zamkniętym, ogrzewanym pomieszczeniu. Przenosi bardzo niebezpieczne choroby, takie jak: babeszjoza, cykliczna trombocytopenia psów, hepatozoonoza czy ehrlichioza. W przypadku braku krwi zwierzęcia może atakować też ludzi. 

Z badań przeprowadzonych w 2014 roku wynika, że najwięcej zakażeń boleriozą występowało w województwach:

  • podlaskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • małopolskim,
  • śląskim,
  • lubuskim.

Aktualna mapa występowania kleszczy dostępna jest na stronie: ciemnastronawiosny.pl/mapa-kleszczy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: