Małpia ospa w Polsce. Pierwszy pacjent wyszedł ze szpitala. "Zmiany w nasileniu umiarkowanym"

Pierwszy potwierdzony pacjent z małpią ospą wyszedł już ze szpitala w Warszawie po tym, jak zakończyła się jego 21-dniowa izolacja. Mężczyzna został zdiagnozowany po tym, jak wrócił z Gran Canarii.

W ostatni piątek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku małpiej ospy w Polsce. Jak dodał, dotychczas było około 10 podejrzeń tej choroby i próbki te "są badane". Pierwszy pacjent był leczony w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Małpia ospa w Polsce. Pierwszy przypadek zakażenia - pacjent mógł się zakazić na Gran Canarii

Jak się okazało, hospitalizowany mężczyzna już opuścił izolację i wrócił do domu. - Mężczyzna był o umiarkowanym przebiegu klinicznym ze zmianami również o nasileniu umiarkowanym. Przebywał w szpitalu. Mężczyzna zakończył już 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny - przekazała na konferencji prasowej konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych dr Grażyna Cholewińska. Pacjent był leczony objawowo.

Jak przekazano, pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce wykryto u mieszkańca województwa mazowieckiego. Mężczyzna wcześniej przebywał na Gran Canarii.

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Małpia ospa - jakie są objawy choroby?

Małpia ospa przypomina ospę wietrzną, ale jest od niej dużo mniej zakaźna. Na razie nie wiadomo, skąd pojawiło się tak dużo zakażeń w Europie i co napędza szerzenie się zakażenia. Dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, Agnieszka Kujawska-Misiąg wskazała, że do wzrostu zakażeń mogą przyczynić się np. imprezy masowe. Doktor Cholewińska uspokaja jednak, że małpia ospa raczej nie wywoła kolejnej pandemii, ale samą chorobę należy traktować poważnie.

Objawy małpiej ospy zwykle utrzymują się od dwóch do czterech tygodni i ustępują samoistnie bez leczenia. Jak podaje WHO, symptomami małpiej ospy są:

  • gorączka,
  • intensywny ból głowy,
  • bóle mięśni, 
  • bóle pleców, 
  • brak energii,
  • obrzęk węzłów chłonnych,
  • wysypka lub zmiany skórne - pojawiają się w obrębie twarzy, rąk i stóp, ale też na ustach, oczach i genitaliach. 

Charakterystyczna wysypka pojawia się zwykle od jednego do trzech dni po wystąpieniu gorączki. Zmiany skórne mogą być płaskie lub wypukłe, wypełnione przezroczystym lub żółtawym płynem. Takie wysypka może wyschnąć i odpaść. Liczba takich zmian może wahać się u jednej osoby od kilku do kilku tysięcy. 

Więcej informacji na temat małpiej ospy z poradnika Światowej Organizacji Zdrowia można znaleźć w artykule poniżej. 

Więcej o: