Małpia ospa w Polsce. W przyszłym tygodniu w Warszawie ruszą szybkie testy PCR

W przyszłym tygodniu w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie rozpocznie się szybkie testowanie w kierunku małpiej ospy. To właśnie w tej placówce potwierdzono pierwsze w Polsce zakażenie wirusem.
Zobacz wideo Strzelce Krajeńskie. Rowerzysta wjechał w dziewczynkę na hulajnodze. Odpowie za to przed sądem

W Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym wykorzystywany będzie szybki test PCR. Dzięki niemu w ciągu czterech godzin będzie wiadomo, czy dana osoba jest zakażona wirusem małpy ospy. Obecnie próbki są przewożone do Holandii, dlaczego cała procedura trwa nawet 10 dni.

Test ten polega na pobieraniu wymazu ze skóry, z miejsca, w którym pojawiła się wysypka.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Obraz z mikroskopu elektronowego z 2003 r. udostępniony przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom przedstawia dojrzałe, owalne wiriony ospy małpiej i sferyczne niedojrzałe wiriony, uzyskane z próbki ludzkiej skóry związanej z wybuchem epidemii psów preriowych w 2003 r.Małpia ospa jest już w Polsce. Co to za choroba?

Pierwszy pacjent z małpią ospą opuścił szpital

Dyrektorka placówki Agnieszka Kujawska-Misiąg podkreśliła, że szpital może przyjąć 200 pacjentów. Przygotowane są sale, personel i procedury. - To nie jest kwestia tego, że nagle pojawia się choroba i wszyscy muszą się wszystkiego uczyć od początku. Tutaj, po pierwsze - przygotowane są pomieszczenia, po drugie - jest to bardzo wysoko kwalifikowany personel. Ludzie bardzo sprawnie pracują i mogą przyjmować tych pacjentów - zapewniła Agnieszka Kujawska-Misiąg.

Konsultantka wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych Grażyna Cholewińska-Szymańska poinformowała, że pierwszy i jedyny do tej pory pacjent w Polsce z potwierdzoną małpią ospą już opuścił szpital. - To był mężczyzna o umiarkowanym przebiegu klinicznym ze zmianami również o nasileniu umiarkowanym. Przebywał w szpitalu, zakończył 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny - dodała lekarka.

Małpia ospa (zdjęcie ilustracyjne)Małpia ospa w Polsce. Jak się przenosi? Jakie są jej objawy?

Więcej o: