Sondaż CBOS. Spory spadek poparcia dla PiS. KO również traci. W górę Polska 2050 i Konfederacja

W najnowszym sondażu wyborczym CBOS na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby ponad 32 proc. ankietowanych. To oznacza spadek o 3,6 pkt proc. Spadek zaliczyła również Koalicja Obywatelska.

Z najnowszego sondażu preferencji wyborczych przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) w dniach od 30 maja do 9 czerwca, wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 32,4 proc. ankietowanych. Partia rządząca zanotowała tym samym spadek o 3,6 pkt proc., czyli najwięcej w zestawieniu.  

Sondaż CBOS. Koalicja Obywatelska traci, Polska 2050 zyskuje

Za Prawem i Sprawiedliwością uplasowała się Koalicja Obywatelska, która jednak także straciła poparcie. Głosowanie na listę wyborczą KO zadeklarowało 16,6 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 2,7 pkt proc. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Podium zamyka Polska 2050. Na ugrupowanie Szymona Hołowni chce głosować 11,9 proc. badanych (wzrost o 2,4 pkt proc.). Wzrost poparcia zanotowała również Konfederacja z 3,3. proc. do 4,5 proc. O 0,6 pkt. proc., do 3,8 proc. stopniało poparcie dla Lewicy. Poniżej progu wyborczego znalazły się Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz'15.

Badanie CBOS zrealizowano na próbie liczącej 1050 osób. 

Kantar dla "Gazety Wyborczej". Zsumowana opozycja wygrywa z Prawem i Sprawiedliwością

W piątek opublikowano też drugi sondaż. Z badania pracowni Kantar przeprowadzonego dla "Gazety Wyborczej", wynika, że prowadzi Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość, Republikanie, Solidarna Polska) z wynikiem 32 proc. Oznacza to wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu do maja. Spadło za to - o 2 pkt proc. - poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, na którą głosowałoby 22 proc. ankietowanych.

Polska 2050 uzyskała poparcie na poziomie 10 proc. (bez zmian). Podobnie Lewica - 8 proc. Wzrost za to zanotowała Konfederacja z 4 proc. do 7 proc. Polskie Stronnictwo Ludowe nie przekracza progu wyborczego - osiąga 3,6 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-9 czerwca, za pomocą wywiadów telefonicznych CATI, na 1000 osobowej, reprezentatywnej próbie ogółu dorosłych Polaków.

Pełny sondaż przeczytasz na stronie "Gazety Wyborczej".

Zobacz wideo Wybory samorządowe na wiosnę 2024 roku? Poseł Wałęsa komentuje
Więcej o: