850 tysięcy zł dofinansowania dla organizacji Roberta Bąkiewicza. Tym razem na remont siedziby

850 tysięcy złotych ma trafić do dwóch organizacji zarządzanych przez Roberta Bąkiewicza. A to i tak niewielka część kwoty, o którą łącznie wnioskowano. To już kolejna hojna darowizna, jaką w tym roku otrzymał. W kwietniu dostał ponad ćwierć miliona złotych na pomoc uchodźcom.

Na stronie Funduszu Patriotycznego zarządzanego przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej opublikowano listę podmiotów, które otrzymały fundusze w ramach programu "Wolność po polsku - edycja 2022". Na liście znalazły się dwie organizacje, którymi kieruje Robert Bąkiewicz - Straż Narodowa i Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. Oba podmioty otrzymały łącznie 850 tysięcy złotych.

Dofinansowanie dla organizacji Roberta BąkiewiczaDofinansowanie dla organizacji Roberta Bąkiewicza fundusz-patriotyczny.pl

Organizacje Bąkiewicza z kolejnymi dofinansowaniami. Tym razem na remont siedziby

Na rzecz Straży Narodowej ma zostać przelane 450 tysięcy złotych. Środki mają być przeznaczone na remont ośrodka. Jak wynika z informacji TVN24, wyremontowany ma zostać ośrodek "Soplicowo Bąkiewicza", czyli posesję położoną kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy. Posesja została kupiona za 1,5 miliona złotych również z funduszów pozyskanych z Funduszu Patriotycznego. Według informacji, do których dotarł reporter "Czarno na Białym", na terenie ośrodka przebywa kilkudziesięciu uchodźców, na których również organizacja dostała dofinansowanie.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Środki, które uzyskała druga organizacja Bąkiewicza (400 tys. zł.), mają zostać przeznaczone na - to cytat ze strony Funduszu - "rozwój bezpieczeństwo i możliwości organizacyjne Stowarzyszenia Marsz Niepodległości".

Dofinansowanie dla organizacji Roberta BąkiewiczaDofinansowanie dla organizacji Roberta Bąkiewicza fundusz-patriotyczny.pl

Bąkiewicz dostał kolejne fundusze. Na pomoc uchodźcom

To nie pierwsze fundusze, jakie organizacje Bąkiewicza otrzymały w tym roku. W kwietniu na konto Straży Narodowej wpłynęło ponad 260 tysięcy złotych. Miały być przeznaczone na pomoc humanitarną dla Ukraińców.

Zobacz wideo Siemoniak o dotacjach dla stowarzyszeń Roberta Bąkiewicza

Bąkiewicz zapewniał wówczas, że jego organizacje udzielają pomocy m.in. uchodźcom na granicy z Ukrainą. To o tyle ciekawe, że w ubiegłym roku Bąkiewicz wypowiadał się przeciwko imigracji z Ukrainy. W maju zorganizował konferencję prasową w Oławie, nazywanej w mediach "ukraińską stolicą Dolnego Śląska" i mówił tam, że "masowa imigracja ukraińska do Polski jest problemem".

Chcieli jeszcze prawie 5 mln zł

Ludzie związani z Bąkiewiczem składali więcej wniosków, jednak nie wszystkim zdecydowano się przyznać dotację. Stowarzyszenie Straż Narodowa wnioskowało jeszcze o 441 tys. zł na akcję "Szlakiem Żołnierzy NSZ - wczoraj i dzisiaj", a Stowarzyszenie Marsz Niepodległości chciało otrzymać 499 tys. zł na "Festiwal 1920". Jako Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości wnioskowano również o niemal 4 miliony zł na Centrum Niepodległości.

Statut tych organizacji jest niejasny. Każda z nich - Marsz Niepodległości, Straż Narodowa i Roty Marszu Niepodległości - nazywa się stowarzyszeniem, jednak tylko ta pierwsza organizacja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wszystkie informują też o tym, że zbierają pieniądze z 1 proc. podatku, ale w każdym przypadku podają numer KRS Marszu Niepodległości.

Według informacji TVN24 organizacje powiązane z Bąkiewiczem otrzymały w ciągu ostatniego roku prawie 3,88 milionów złotych z budżetowych pieniędzy.

Więcej o: