Katowice. Stomatolodzy zbadają zęby "wampirów" z Gliwic. "Są 'archiwum' całego życia człowieka"

Dentyści z Katowic przebadają zęby zmarłych ponad 500 lat temu osób, których szczątki odnaleziono w Gliwicach około 10 lat temu. Sposób ułożenia szczątków sugerował "zastosowanie praktyk antywampirycznych".

W 2011 roku, podczas budowy Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) w Gliwicach, odkryto dwa pierwsze pochówki ze szczątkami osób, których głowy zostały odcięte i umieszczone między nogami lub na rękach. Później zaczęto znajdować kolejne szczątki - łącznie 46 kobiet, mężczyzn oraz dzieci - przytacza "Wyborcza" w czwartek 9 czerwca. Portal 24gliwice.pl podkreśla natomiast, że tego typu ułożenie "sugerowało zastosowanie praktyk antywampirycznych". Teraz zęby zmarłych przebadają stomatolodzy z Katowic.

Zobacz wideo Robert Pattinson - od wampira do Batmana. Czy znalazł własną drogę w DC?

Gliwice. Zęby zmarłych przed ponad 500 laty zostaną przebadane przez katowickich dentystów

Odnalezione w Gliwicach szczątki pochodzą sprzed ponad 500 lat. - Był to cmentarz przeklęty. Chowano tutaj przede wszystkim skazańców, samobójców i osoby z nizin społecznych. Wskazują na to choroby, z jakimi zmagali się za życia, m.in. anemia i paradontoza. Pamięć o nich miała zaginąć, nie byli nawet wpisywani do kościelnych kartotek - przekazał gliwickiemu portalowi dr Jacek Pierzak z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Jak czytamy, po raz pierwszy w Polsce znalezisko archeologiczne zostanie "tak gruntownie przebadane przy pomocy najnowocześniejszych technologii diagnostyki stomatologicznej".

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Policja (zdjęcie ilustracyjne)10-latka zbierała rozlaną rtęć do słoika. Policjantom udało się ją namierzyć

"Wampirze" zęby zostaną przebadane przez dentystów. "Zęby są 'archiwum' całego człowieka"

"Gazeta Wyborcza" podaje, że w badania zostaną przeprowadzone m.in. z użyciem RTG, tomografii komputerowej, skanera 3D i lasera przenikającego przez zęby. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się więcej na temat schorzeń, diety czy nałogów osób żyjących przed laty. Jak bowiem podkreśla lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec z Dentim Clinic Medicover, która koordynuje badania, "zęby są 'archiwum' całego życia człowieka".

Szczegóły dotyczące badań mają zostać przedstawione przez lekarzy w przyszłym tygodniu.

Alkohol, butelka (zdjęcie ilustracyjne)Śląsk. Kolejne przypadki zatrucia denaturatem. Stan mężczyzn jest ciężki

Więcej o: