Czy w czasie burzy trzeba odłączyć sprzęt elektroniczny? Piorunochron i listwa nie pomogą

Czy rodzice nawołujący dzieci do wyłączenia komputera przed burzą mają rację? Eksperci są pewni, że tak. Wyjaśniają, że ani piorunochron zainstalowany na budynku, ani listwy przeciwprzepięciowe nie zapewnią urządzeniom odpowiedniej ochrony przed uderzeniem pioruna.

Czy wyłączanie sprzętów elektronicznych z gniazdek, gdy zbliża się burza, to przesada? Okazuje się, że wcale nie. Wyładowania atmosferyczne przenoszą bowiem ogromną ilość energii i wytwarzają potężne pola elektromagnetyczne. Uderzając w sieć elektryczną, piorun przekazuje jej część swojej energii bezpośrednio, ale nawet jeśli uderzy w pewnej odległości, może indukować w obwodach sieci na tyle wysokie napięcie, by zniszczyć podłączone sprzęty.

Zdjęcie ilustracyjne"Burza idzie, wyłącz sprzęt". Czy smartfony przyciągają pioruny?

Piorunochrony i listwy przeciwprzepięciowe nie ochronią urządzeń elektronicznych

Jak podkreśla Robert Róg, ekspert serwisu Twoja Pogoda, wbrew powszechnej opinii piorunochrony nie zapewniają elektronice wystarczającego zabezpieczenia przed skutkami wyładowania atmosferycznego.

"Należy pamiętać, że prąd wyładowania płynący w piorunochronie również wytwarza pole magnetyczne i może on zaindukować przepięcie w instalacji elektrycznej w budynku oraz w linii zasilającej dany budynek, a także w innych sąsiednich budynkach zasilanych z tej samej linii" - wyjaśnia na łamach portalu.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Urządzeń nie zabezpieczą w pełni także listwy przeciwprzepięciowe czy zasilacze UPS. "Mogą stanowić zabezpieczenie jedynie przed przepięciami indukowanymi, o ile te przepięcia nie będą zbyt duże. Natomiast nie ochronią one sprzętu przed bezpośrednim wyładowaniem - nastąpi przeskok iskry i wtedy zniszczeniu ulegnie i listwa, i zasilacz UPS i podłączony sprzęt" - zaznacza Róg.

Zobacz wideo Saharyjski pył nad Polską

Planujesz dłuższy wyjazd? Odłącz urządzenia od sieci

Ekspert podkreśla, by w czasie burz koniecznie odłączać od sieci sprzęt komputerowy i RTV, bo te mają najwrażliwszą elektronikę.

Natomiast "sprzęty AGD, takie jak pralki, lodówki, zmywarki czy kuchenki mikrofalowe są bardziej odporne uderzenia pioruna. Zwłaszcza te starsze, bo zazwyczaj nie mają w sobie skomplikowanej elektroniki. Ale nowszy sprzęt może już zawierać podzespoły, które będą bardzo wrażliwe na działanie zbyt wysokiego napięcia, więc lepiej powstrzymać się od korzystania z nich podczas burzy" - wskazuje z kolei strona edukacyjna Bezpieczniki Taurona. Autorzy dodają, że warto wyrobić sobie nawyk odłączania sprzętu elektronicznego z gniazdka nie tylko wtedy, gdy nadchodzi burza, ale także kiedy wyjeżdżamy z domu na dłuższy czas.

Pogoda. IMGW ostrzega przed burzami w czwartekIMGW wydał żółte i pomarańczowe alerty. Burze, grad i wiatr do 80 km/h

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: