Mariusz Błaszczak o zakupach dla polskiego wojska. Wspomniał o rozmowach na temat stałych baz USA

Minister obrony narodowej powiedział, że trwają negocjacje na temat przyspieszenia dostaw amerykańskiego sprzętu wojskowego do Polski. Chodzi między innymi o systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, czołgi Abrams, wyrzutnie rakiet HIMARS i samoloty F-35. Mariusz Błaszczak przyznał także, że toczą się rozmowy na temat utworzenia stałych amerykańskich baz wojskowych w Polsce. Miałoby to być elementem wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu.

Minister Mariusz Błaszczak, który był gościem Programu 1. Polskiego Radia, podkreślił, że obecna sytuacja geopolityczna powoduje duży popyt na broń na rynku międzynarodowym. Rosyjski atak na Ukrainę spowodował dodatkowo przerwanie wielu łańcuchów dostaw i problemy z wypełnieniem kontraktów.

Mariusz Błaszczak o zakupach dla polskiego wojska. Duda mówił, że chodzi o 300 czołgów

- Jesteśmy zdeterminowani, żeby w jak najkrótszym czasie Wojsko Polskie było wyposażone w jak najlepszą broń. Maksymalnie stawiamy na polski przemysł zbrojeniowy, a tam, gdzie polski przemysł zbrojeniowy nie jest w stanie wyprodukować broni, która jest potrzebna dla Wojska Polskiego, tam zamawiamy za granicą - wyjaśniał minister Mariusz Błaszczak.

Zobacz wideo Gen. Pacek: Rosja jest przygotowana na długą wojnę, ale nie przewidziała sankcji

Gość Sygnałów Dnia dodał, że Polska będzie w tym względzie ściśle współpracowała również z Koreą Południową, która dysponuje bardzo dobrą bronią i ma duży potencjał produkcyjny i technologiczny. Minister Mariusz Błaszczak mówił w tym kontekście między innymi na armatohaubicach Krab, które obecnie produkowane są w Polsce na licencji koreańskiej.

- Tu jest duża możliwość współpracy, tym bardziej że ten sprzęt, którym dysponują siły koreańskie, jest sprzętem interoperacyjnym, bardzo pasującym do sprzętu amerykańskiego - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Na przełomie maja i czerwca szef MON odwiedził Koreę Południową, gdzie prowadził rozmowy na temat zakupu nowoczesnego sprzętu wojskowego, między innymi czołgów K2 oraz nowoczesnych myśliwców, które miałby zastąpić samoloty rosyjskiej produkcji. W wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" prezydent Andrzej Duda powiedział, że mowa o zakupie około 300 czołgów z Korei Południowej.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Mariusz Błaszczak o obecności wojsk USA w Polsce

Mariusz Błaszczak dodał, że w przyszłym tygodniu planowane jest spotkanie ministrów obrony państw NATO, na którym omawiane będą również kwestie bezpieczeństwa w naszej części Europy. Szef MON podkreślił, że Polska jest jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo.

- Związane jest to chociażby z tym, że przeznaczamy ponad dwa procent PKB na obronność, że wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt, że jesteśmy aktywni, jeżeli chodzi o ćwiczenia. W Polsce mamy wojska amerykańskie, ponad 12 tysięcy żołnierzy - mówił minister Mariusz Błaszczak.

Przypomniał również, że od roku 2020 obowiązuje umowa o wzmocnionej współpracy militarnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, a na terenie naszego kraju znajduje się dowództwo sił USA we wschodniej części Europy. Polska ściśle współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi między innymi poprzez zakupy amerykańskiego sprzętu wojskowego - samolotów F-35, wyrzutni rakiet HIMARS czy czołgów Abrams.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem między innymi o zbliżającym się szczycie NATO, na którym mogą zostać podjęte kluczowe decyzje dotyczące obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: