Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego się powiększy. Zostanie rozbudowany o nowy element

Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego będzie nieco zmieniony. Przy monumencie trwają prace, których celem jest wymiana części jasnych płyt granitowych. Zostaną one zastąpione czerwonymi płytami, które wyznaczą "ścieżkę do pomnika".

Jak podaje "Wyborcza", czerwone płyty, które mają mieć wymiary 200 na 100 centymetrów, zostaną położone w dwóch rzędach przy pomniku smoleńskim na placu Piłsudskiego. W ten sposób powstanie ścieżka, która będzie prowadziła od pomnika smoleńskiego na wschód, w stronę pomnika Lecha Kaczyńskiego, który znajduje się przy budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa

Zobacz wideo Kowal: Raport Macierewicza dotyczący katastrofy smoleńskiej jest nieprawdziwy, niewiarygodny

Warszawa. Pomnik smoleński zostanie rozbudowany. Pojawi się czerwona ścieżka

- Wspomniane prace zostały uznane za niewpływające negatywnie na układ urbanistyczny placu Piłsudskiego. Położenie czerwonej granitowej ścieżki prowadzącej do pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej związane jest z dopełnieniem projektu autorstwa Jerzego Kaliny i będzie z nim tworzyło spójną całość - powiedział dziennikowi Andrzej Mizera z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Jak przekonuje Mizera, prace związane z położeniem czerwonych płytek są "uzupełnieniem pomnika o pominięte wcześniej elementy". Zmiany te natomiast miały być planowane "od kilku lat". Obecnie przy pomniku trwają pierwsze prace nad wymianą dotychczasowych jasnych płyt. 

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Jesienią 2018 roku pomnik smoleński stanął na pl. Piłsudskiego mimo tego, że władze Warszawy przekonywały, że zostanie on umieszczony w tym miejscu bezprawnie. Projekt i lokalizację monumentu przyjął jednak ówczesny wojewoda mazowiecki - Zdzisław Sipiera. Wówczas zrealizowano tylko główną część projektu - czyli pomnik w formie granitowych schodów, na których znajdują się nazwiska 96 ofiar katastrofy samolotu Tu-154 z 10 kwietnia 2010 roku.

Więcej o: